{ "type": "identify", "data": { "id":"None", "user": { "email": "", "sms": "", "signupDate": "", "gender": "", "permission": "no" } } }
{ "type": "pageViewed", "data": "Homepage" }
{ "type": "gtmStart" }

Yiyecek ve İçecek Hazırlama

Fritözler - Harçla (yumurta, un vb.) kaplı malzeme neden sepetin dibine yapışıyor?
Harçlı yiyecekler sepete direkt olarak konulmamalıdır. Harç, sepet tellerinin etrafına dolaşarak yapışır. Öncelikle sepeti yağa indirin. Harçlı yiyecekleri doğrudan yağın içine koyarken plastik eldiven takın.
Fritözler - Fritözümde tatlı pişirebilir miyim?
Fritöz tüm yiyecekleri pişirir: sebze, et, balık, deniz ürünleri, meyve. Fritözünüzle tatlı yapabilirsiniz: fritter (meyveli börek), donat, meyve.
Fritözler - Kullanımda değilken yağı fritözde bırakabilir miyim?
Fritözün içindeki yağı taze ve temiz tutmak için ağzı kapalı şekilde saklayın. Fritöz uzun bir zaman kullanılmayacaksa, yağı ayrı bir kapta saklayın ve fritözü temizleyin.
Fritözler - Yağları karıştırabilir miyim?
Kızartma sıcaklığına değişik sıcaklıklarda ulaştıkları için farklı yağ türlerini hiçbir zaman karıştırmayın. Aksi takdirde pişirme sırasında yağlar ayrışabilir veya sıçrayabilir.
Fritözler - Derin kızartıcı için güvenlik tavsiyeleriniz var mı?
Güvenlik tavsiyeleri bütün küçük elektronik cihazlarının talimat kitapçığında belirtilmiştir. Talimat kitapçığını kullanımdan önce okumanız ve daha sonra danışmak için saklamanız önemlidir.
Fritözü hiçbir zaman dışarıda ve uzatma kablosu ile ve gazlı veya elektrikli ocak gözlerinin üzerinde (davlumbazın altında) kullanmayın.
Fritözler - Fritözümü nasıl temizlerim?
• Fritözün tamamen soğumasına izin verin.
• Yağı bir hazneye dökün (bu vesileyle yağı filtreleyebilir veya değiştirebilirsiniz).
• Fritözden filtreleri ve kapağı çıkarın (modele özel talimatlara bakın). Kapak sıcak sabunlu suyla yıkanabilir ve sonra iyice kurulanmalıdır. Bazı kapaklar bulaşık makinesinde yıkanabilir (modele özel talimatlara bakın).
• Filtreyi değiştirin. (modele özel talimatlara ve değiştirme aralıklarına bakın).
• Çıkarılabilir kap (seçili modellerde) sıcak sabunlu suyla yıkanmalı ve iyice kurulanmalıdır. Kabı bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Aşındırıcı kullanmayın. Bir filtre sistemine sahipse valfi temizlemeyi de unutmayın.
• Sabit kapların yağ kalıntılarını mümkün olan en iyi şekilde temizlemek için kağıt havlu ile silinmesi gerekir. Kabı yarıya kadar ılık su ve bulaşık deterjanı ile doldurun (Fritözü, kordonu veya fişi asla suyun içine sokmayın) ve yumuşak bir sünger ile temizleyin. Suyun cihazın dışına taşmadığından veya ısıtma parçası ile temas etmediğinden emin olun.
• Suyu dökün ve yalnızca içini durulayın, iyice kurulayın.
• Fritözünüzün dışını nemli bir sünger ve sabun ile silebilirsiniz. Bunun her kullanımdan sonra yapılması tavsiye edilir.
Fritözler - Fritözümün yağı ısıtması ne kadar sürmelidir?
Isınma süresi, termostat ayarına, modele ve büyüklüğe bağlı olarak 10-18 dakika arasında değişir. Sabit veya çıkarılabilir kaplı modellerde farklılıklar görülebilir. Fritöz ısınırken sıcak gösterge ışığı yanar ve fritöz istenen sıcaklığa ulaştığında ışık söner.
Fritözler - Fritözümdeki filtreyi ne sıklıkla değiştirmeliyim?
Kılavuz olarak:
a) Yuvarlak süper kömür filtreler 35 kızartmadan sonra değiştirilmelidir.
b) Köpük filtreler 20 kızartmadan sonra değiştirilmelidir.
c) Balık kızartıyorsanız, ayrı bir filtre kullanmanızı ve kullanımdan sonra yağı değiştirmenizi tavsiye ederiz. Bazı filtreleri yıkayabilirsiniz. Kılavuzdaki talimatlara bakın.
Fritözler - Yağı ne sıklıkla değiştirmeliyim?
Fritözünüzdeki yağ en azından 10 kullanımdan sonra değiştirilmelidir. Ayçiçek yağı ve fıstık yağı her 5 kullanımdan sonra değiştirilmelidir. Çatırtı sesleri duyuyorsanız yağı hemen değiştirin (yapın içinde su olduğuna işaret eder). Yağın düzenli olarak temizlenmesi eskimesini engeller. Balık, deniz ürünleri veya ağır malzemeler kızartıyorsanız yağı daha sık değiştirmeniz gerekebilir.
Fritözler - Yağı ne sıklıkla ve nasıl temizlemeliyim?
Her kullanımdan sonra soğuyunca yap süzülmeli ya da (kağıt filtre, filtre kabı ya da kevgir kullanarak) filtre edilmelidir. Böylece yağın erken kirlenmesi engellenir. Balık için kullanılan yağ ayrı muhafaza edilmelidir.
Fritözler - Yiyeceklerim kızarmıyor ya da pörsüyor.
a) Yağ yeterince sıcak değildir. Ayarlanabilir termostatınız varsa pişirdiğiniz yiyecek için doğru ayara getirdiğinizden emin olun. Cihazınızın ayarlanabilir termostatı yoksa, fritöz üstündeki ışığın söndüğünden emin olun, bu ışık size yağın ne zaman kızartma için hazır olduğunu gösterir. 
b) Sepette çok fazla yiyecek vardır. Daha iyi sonuçlar elde etmek için yiyecekleri (özellikle donmuş yiyecekleri) daha az miktarlarda kızartın. 
c) Yiyecekleri yeterince uzun süre pişirmemişsinizdir. Pişirme süresini birkaç dakika artırın, gevrekliğini kontrol etmek için sepeti kaldırın.
Fritözler - Fritözüm taştı, neden?
a) Fritöz maksimum işaretinin üzerinde doldurulmuştur (yağ veya malzeme ile). Yağ seviyesini kontrol edin. Kabın içinde minimum ve maksimum seviye işaretleri vardır.
b)Yağın içine ıslak yiyecek parçaları düşmüş olabilir. Kızartmadan önce yiyeceği tamamen kurutun ya da dondurulmuş gıdalardaki buz parçalarını ayırın.
Fritözler - Kullanılacak yağ
Mükemmel sonuçlar için bitkisel yağ kullanmanızı tavsiye ederiz.
Fritözünüzde asla birden çok yağ türünü karıştırmayın, her yağın kızarma sıcaklığı farklıdır.
Katı bitkisel yağ kullanacaksanız:
• Fritöze koymadan önce yağı parçalara bölün ve bir kapta eritin (150°C).
• Katı yağı asla direkt olarak fritöz kabında eritmeyin.
Özellikle fritöz sepetine yağ koymayın.
Fritözler - Neden fritözümden kötü kokular geliyor?
Kötü kokular eskimiş yağdan ya da değiştirilmesi gereken doymuş bir filtreden gelebilir. Yağı, filtreyi ya da ikisini birden değiştirin.
Fritözler - Pencerenin buğulanmasını nasıl önlerim?
Pencereyi, limon suyu ya da yarıya bölünmüş patatesle silin, pişirmeden önce bir kez daha silin.
Fritözler - Fritözlerdeki güvenlik özellikleri nelerdir?
Modele bağlı olarak:
a) Sepetin yüksekliği dışarıdan ayarlanabilir (yiyeceği kızgın yağın içine kapak kapalıyken indirmenizi sağlar).
b) Dış yüzey soğuk kalır.
c) Kapak tek dokunuşla açılır.
d) Özellikle semi pro modelleri, aşırı ısınma (kuru ısınma) durumunda devreye giren ve yeniden etkinleşebilen bir termik sınırlandırıcıya sahiptir. Cihazınız çalışmıyorsa, bu sınırlandırıcının etkin durumda olup olmadığını kontrol edin.
Fritözler - Kızartmaya ne zaman başlarım?
• Yağ uygun kızartma sıcaklığına erişir erişmez (pilot ışığı söner).
• Seçili modellerde değişik pişirme sıcaklıkları arasında seçim yapmanızı izin veren çok konumlu termostat vardır. Düşük konum yağı 170°C / 338°F, yüksek konumsa 190°C / 374°F civarında bir sıcaklıkta tutar. Düşük ayar yüksek sıcaklığa dayanıklı olmayan narin yiyecekleri pişirmek için kullanılabilir (mantar, bazı balık türleri). Yüksek ayar patates, et, dondurulmuş hazır yiyecekler, tavuk ve diğer birçok dayanıklı yiyeceği kızartırken harika sonuçlar verecektir.
Fritözler - Fritözün içine ne zaman yağ doldurmalı ya da eklemeliyim?
Kızartma tankı, kullanmadan önce, soğukken ve cihazın fişi prize takılı değilken doldurulmalıdır.
Birkaç kullanımdan sonra seviyeyi ayarlayın. Bu işlemi her zaman cihaz fişe takılı değilken ve soğukken yapın.
Fritözü asla kızartma yağı veya yemeklik yağ olmadan kullanmayın.

Fritözler - Fritöze ne kadar yağ koymalıyım?
Tankta genellikle iki işaret vardır: minimum ve maksimum; kullanım talimatlarına bakın.
Asla maksimum işaretinden fazla veya minimum işaretinden az yağ koymayın.

Fritözler - Kızartma yapmanın en iyi yolu nedir?
• Taze patatesle yapılan kızartmalarda:
- Birbirlerine yapışmalarını önlemek ve nişastasını almak için pişmemiş patatesleri kaynar suyun altına tutun.
- Havluyla kurulayın, sonra 8 dakika sepette pişirin, çıkarın ve fritözün sıcaklığının artmasını bekleyin, sonra da pişmiş kızartmalarla dolu sepeti iyice kızarmaları için iki ya da üç dakika daha pişirin.
• Donmuş patates kızartması yaparken asla torbanın içeriğini doğrudan kızgın yağın içindeki sepete dökmeyin, önce mümkün olduğu kadar buz parçalarını çıkarın ve bir havlu üzerinde biraz kurutun.
• Başka yiyeceklerin eşit şekilde pişmesi için çok büyük olmayan parçalar halinde ve aynı büyüklükte kesin.
• İçine düşmesini önlemek için kızartmaya fritözden uzak bir yerde tuz ya da baharat ekleyin.
Fritözler - Fritözler, kızartma tavalarından daha mı güvenli?
Elektrikli fritözler, yağı doğru sıcaklıkta tutmak ve aşırı ısınıp alevlenmesini önlemek üzere tasarlanmış termostatlarla kontrol edilir. Bu da fritözleri daha güvenli kılar. Çoğu fritöz ayrıca termal güvenlik sistemine sahiptir ve aşırı ısınma durumunda fritözü kapatır. Diğer güvenlik özellikleri, kızaran ürünlerin görünebildiği gözetleme pencereleri, dış yüzeylerin aşırı ısınmasını önleyen gövde ve kızartma sırasında yağ sıçramalarını önleyen ve çarpma anında yağ dökülmesini önleyen kilitli kapaklardır.
Fritözler - Fritözümden neden yağlar dışarı sıçrıyor?
Yağın içinde çok fazla su olabilir.
Pişirmeden önce malzemeleri iyice kurulamak ve donmuş gıdaların buz parçalarını silmek çok önemlidir.
Yağda çok fazla su bulunduğunda su kaynamaya başlar ve yağın dışarı sıçramasına sebep olur.
Fritözler - Yerfıstığı yağı kullanmayı neden tavsiye etmiyorsunuz?
Yerfıstığı yağının yanma noktası, diğer bitki yağlarına göre daha düşüktür ve bu nedenle de kızartma sıcaklıklarında hafif yanmaya başlar. Yerfıstığı yağı ayrıca çok arzu edilmeyen hafif bir kokuyu da beraberinde getirir.
Fritözler - Harçlı yiyecekleri tel sepeti kullanmadan kızartabilir miyim?
Harçlı yiyecekler sepete direkt olarak konulmamalıdır. Harç, sepet tellerinin etrafına dolaşarak yapışır.
Fritözler - Suyu ve yağı karıştırmanın riskleri nelerdir ve ne tür önlemler almalıyım?
Su ve yağ birbirine karıştırılamaz; karıştırılır ve aşırı ısıtılırlarsa suyun ani buharlaşması yağın sıçramasına neden olabilir.
Yağ içindeki su miktarının minimumda tutulmasını sağlamak amacıyla kızartmadan önce gıdaların fazla suyunu alın.
Gıdayı (özellikle donmuş gıdayı) doğrudan sepete veya fritöze atmayın, çünkü buz yağa su karışmasına neden olur.
Kullanımdan sonra kızartma sepetini kapakla örtmeyin, çünkü bu fritöz içinde buğulanmaya neden olabilir.
Kapaktaki buğunun fritöz içine damlamasına izin vermeyin.
Fritözü asla dışarıda saklamayın veya kullanmayın çünkü bu buğulanmaya neden olur.
Fritözler - Fritöz kullanım sırasında neden ses çıkarıyor?
Su ve yağ birbirine karıştırılamaz; karıştırılır ve aşırı ısıtılırlarsa suyun ani buharlaşması yağın sıçramasına neden olabilir.
Fritöz ses çıkarırsa içinde hala su olduğunu gösterir. Ses, suyun buharlaşmasından kaynaklanır.
Bu patlama seslerini duyduğunuz anda lütfen yağı değiştirin. Yağı değiştirmezseniz sıçramaya başlayabilir.
Fritözler - Fritözümün bakımını nasıl yapmalıyım?
Yağı düzenli olarak değiştirin (8-10 kullanım).
Yağı daha uzun süre iyi durumda tutmak için her kullanımdan sonra fritözün altındaki yanık parçacıkları (yemek kalıntılarını) temizleyin.
Filtreyi düzenli olarak değiştirin ve temizleyin (*modele göre): Bunu yapmazsanız filtreniz tıkanır ve kullanım sırasında suyun boşalmasına engel olur.
Fritözünüzü talimatlarda verilen kullanım tedbirlerini dikkate alarak düzenli aralıklarla temizleyin.
Fritözler - Fritözüm ısınmıyor.
- Yarı profesyonel modellerde, fritöz yağsız ısıtıyorsa bir gücenlik cihazı etkinleşir.
• Ürünü soğumaya bırakın.
• Taban ünitesindeki RESET (SIFIRLA) işlevini kullanın.
‒ Geleneksel soğutma duvarlı fritözlerde bir RESET (SIFIRLA) işlevi bulunmamaktadır. Lütfen ürününüzü yetkili bir tamir servis merkezine götürün.
Fritözler - Kullanılmış yağ ile ne yapmalıyım?
Kullanılmış yağı hava geçirmeyen bir kaba koyun ve atın (Atık toplama ve altyapı bölgeden bölgeye değiştiği için yerel geri dönüşüm servisinize başvurun. Geri dönüştürülebilir atıkların işlenip işlenemeyeceği, yerel geri dönüştürme hizmetine göre değişiklik gösterebilir.)
Lavaboya boşaltmayın.
Fritözler - Zamanlayıcı artık çalışmıyor. Neden?
Pili bitmiştir. Yenisiyle değiştirin.
Fritözler - Kapağın çevresinden buhar sızıyor. Neden?
• Kapak düzgün şekilde kapatılmamıştır.
Düzgün şekilde kilitlendiğinden emin olun.

• Çıkarılabilen kapaklar için, mandalın düzgün şekilde kapatıldığından emin olun.
Conta zarar görmüş olabilir.
Yenisiyle değiştirmek için bir Yetkili Servis Merkeziyle iletişim kurun.
Fritözler - Tavanın maksimum dolum işareti geçilmişse ne yapmalıyım?
Fritöz hiçbir zaman maksimum dolum işaretini aşan yağ seviyeleriyle çalıştırılmamalıdır, çünkü bu durum taşmalara neden olur.
Kepçe kullanarak fazla yağı alın.
Fritözler - Sepet doldurulurken hangi önlemler alınmalıdır?
Talimatta belitilen maksimum dolum işaretine uygun olarak yiyecekleri sepete yerleştirin.
Yemeklerin daha da lezzetli olması için, maksimum dolum işaretine kadar değil yarı seviyede doldurmanızı tavsiye ederiz.
Fritözler - Patatesler için hangi pişirme sıcaklığını tercih etmeliyim?
Patatesler için pişirme sıcaklığını 170°C (338ºF) ile sınırlandırmanızı tavsiye ederiz.
Su Isıtıcısı - Başta, bir fincan doldururken musluktan az miktarda su sıçrıyor. Bu normal mi?
Evet, bazı su sıçramalarına neden olabilir, ancak sıçramasını önlemek için daha derin bir fincan kullanmanızı ya da fincanı musluğa doğru kaldırmanızı tavsiye ederiz.
Su Isıtıcısı - İsteğe bağlı sıcak su, kartuş olmadan çalışabilir mi?
Evet! Filtre kartuşunu kullanmadan hala sıcak su kullanabilirsiniz. Ancak eğer kireçli sudan etkilenene bir bölgede yaşıyorsanız, daha iyi tat, daha sağlıklı su ve düşük kireç oranı için filtre kartuşunu kullanmanızı öneririz.
Su Isıtıcısı - Isıtıcı ünite özel dikkat gerektirir mi?
Evet: Isıtıcı üniteyi asla bezle ya da aşındırıcı herhangi bir materyalle ovalamayın. Kireç çözücü temizlemek için oldukça yeterlidir.
Su Isıtıcısı - [BR3xx modelleri hariç] Su ısıtıcımdaki kireç filtresini nasıl temizleyebilirim?
Filtre kireç parçalarını tutan bir ızgaradan oluşur. Fırçalayarak ya da kireç çözücü çözeltiyle bir kapta ıslatarak düzenli olarak temizlemek önemlidir (seyreltilmiş sirke ya da sitrik asit).
Su Isıtıcısı - [BR3xx modelleri hariç] Su ısıtıcımın gövdesini nasıl temizleyebilirim?
Dışını temiz bir bezle (gerekirse bir damla sirkeyle) silin ve içindeki kireci sökerek temizleyin. Asla aşındırıcı ürünler, ovma tozu, deterjan ya da diğer bakım ürünlerini kullanmayın çünkü bunlar plastiğin rengini bozabilir. Su ısıtıcısını, güç kablosunu, fişi ya da elektrikli tabanı asla suyun içine koymayın!
Su Isıtıcısı - [BR3xx modelleri hariç] Su ısıtıcımın kirecini nasıl temizlerim?
Tercihen ayda bir ya da sert suyu olan bir bölgede yaşıyorsanız daha sık düzenli olarak kireci temizleyin.
Su ısıtıcınızın kirecini temizlemek için:
• Piyasadaki 8° beyaz sirkeden kullanın:
- Su ısıtıcısını 1/2 litre sirkeyle doldurun,
- Kireci sökmesi için 1 saat ısıtmadan bekletin.
• Sitrik asit:
- 1/2 litre su kaynatın,
- 25g sitrik asit ekleyin ve kireci sökmesi için 15 dk. bekleyin.
• Plastik su ısıtıcılarının kirecini çözmek için önerilen bir kireç çözücü: üreticinin talimatlarına uyun.
Su ısıtıcınızı boşaltın ve 5 veya 6 kez çalkalayın.
Gerekirse işlemi bir daha baştan uygulayın.

Filtrenizin kirecini temizlemek için (modele göre):
• Filtreyi beyaz sirkede veya seyreltilmiş sitrik asitte bekletin.
• Tavsiye edilenden başka bir kireç sökme yöntemi uygulamayın.
Su Isıtıcısı - Su ısıtıcım kapanmıyor.
Cihazınızın kapağının sıkıca kapalı olduğundan ve filtreli olduğundan emin olun. Kapak kapanmıyorsa veya filtre yoksa yetkili bir satıcıya başvurun.
Su Isıtıcısı - Su haznesindeki su zaten sıcak mı?
Hayır, haznedeki su, doğrudan soğuk su musluğunuzdan gelmektedir. Soğuk su, hazneden bir pompaya iletilir ve anında ısıtılır.
Su Isıtıcısı - [BR3xx modelleri hariç] Su ısıtıcımın içi kahverengi ya da siyah.
Suyun yüksek demir içerdiği bazı bölgelerde, su ısıtıcınızın içindeki kireç birikintisi kahverengi ya da siyah bir renk alabilir.
Su Isıtıcısı - [BR3xx modelleri hariç] Plastik tankı olan su ısıtıcılarında suyun tadı plastik gibi.
Bu genellikle su ısıtıcısı yeni olduğunda olur. İlk birkaç kullanımda suyu dökün. Sorun devam ediyorsa, su ısıtıcısını maksimum düzeye kadar doldurup 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Suyu kaynatın, suyu lavaboya dökün, su ısıtıcısını temiz suyla çalkalayın.
Su Isıtıcısı - Su bulanık.
Bu durum suyu sert olan bölgelerde normaldir. Suyun içinde bulunan kalsiyum ve magnezyum karbonattan kaynaklanır. Düzenli olarak kirecini çözün.
Su Isıtıcısı - [BR3xx modelleri hariç] Su ısıtıcımı iyi koşulda tutmak için ne yapabilirim?
Kullanım sırasında:
Kullanım kılavuzundaki talimatları takip edin: doldurma düzeyine uyun ve yalnızca su doldurun.
Kullanımdan sonra:
Fazla suyu her zaman su ısıtıcınızdan boşaltın.
Bakım:
Ayda bir ya da sert suyu olan bir bölgede yaşıyorsanız daha sık düzenli olarak kireci temizleyin.
Su Isıtıcısı - [BR3xx modelleri hariç] Su ısıtıcımı kullanırken nelere dikkat etmeliyim?
• Su ısıtıcısını elleriniz ıslakken veya ayaklarınız çıplakken kullanmayın.
• Su ısıtıcının düşme riskinden kaçınmak için elektrik kablosunu masa ya da çalışma yüzeyinden sarkık halde bırakmayın.
• Cihaz çalışırken, her zaman dikkatli olun. Ağzından çıkan buhar çok sıcaktır, dikkat edin.
• Paslanmaz çelik su ısıtıcısının gövdesinin çalışma sırasında çok sıcak olduğundan dikkatli olun. Cihazın tutma yerinden başka yerine dokunmayın.
• Cihazla oynamadıklarından emin olmak için, çocukların gözetim altında tutulması tavsiye edilir.
• Güç kablosu zarar görmüşse tehlikeden kaçınmak için üretici firma, satış sonrası servis veya bu niteliklere sahip bir kişi tarafından değiştirilmelidir.
Su Isıtıcısı - Su sıcaklığı kaç dereceye ulaşır?
En düşük su sıcaklığı 80°C'dır.
Su Isıtıcısı - Su ısıtıcım neden kaynatmadan önce kapanıyor?
Bu genellikle içeride tortu birikmesinden kaynaklanır: birikintinin nasıl temizlendiğini öğrenmek için dikkatlice kullanım kitapçığını (modeline göre) okuyun. Ayrıca, su ısıtıcısı yanlışlıkla susuz ya da yetersiz suyla kullanılmış olabilir (bir parça her zaman su ile örtülü olmadır), bu da güvenlik kesme cihazının çalışmasına sebep olmuş olabilir.
Aşağıdaki şekilde sıfırlayın: Su ısıtıcısının soğuması için 5 dakika bekleyin ve yeniden suyla doldurun. Açma kapama anahtarına basın, 15 dakika sonra su ısıtıcısı kendini otomatik olarak sıfırlayacak ve ısıtmaya başlayacaktır.
Su Isıtıcısı - Su ısıtıcım neden gürültülü?
Isıtıcının çıkardığı ses suyu ısıtan yüksek verimli öğelere bağlı olabilir.
Su Isıtıcısı - Su ısıtıcım neden su sızdırıyor?
Su ısıtıcısını fazla doldurmuş ve su kaynadığında taşmasına neden olmuş veya suyun dahili buhar kanalına girmesine ve su ısıtıcısının tabanından tezgaha akmasına neden olmuş olabilirsiniz. Su ısıtıcınız daima maksimum su seviyesi işaretine kadar doldurun. Ayrıca kapakta yoğuşmuş olan su da tezgaha akmış olabilir.
Su Isıtıcısı - Cihazı ilk kez kullanmadan önce ne yapmalıyım?
İlk kullanımdan önce kettle'ınızın içini durulayın ve bir veya iki kere su kaynatın
Su Isıtıcısı - Sudan başka bir sıvı kaynatabilir miyim?
Bu üründe yalnızca su kullanabilirsiniz. Sudan başka bir sıvı kullanmanız durumunda sızıntı, taşma ya da hasar yaşanabilir.
Su Isıtıcısı - Mineral suyu kaynatabilir miyim?
Mineral suyu kaynatabilirsiniz. Suda çok fazla mineral varsa paslanmaz çelik kolayca lekelenebilir (Modele bağlı olarak). Kettle'ınızı düzenli olarak temizlemenizi tavsiye ediyoruz.
Su Isıtıcısı - Kablo çıkmıyor.
Kablo makarası tipinde değil. Lütfen plaka etrafına sarılı olan kısmı elinizle çıkarın ve uzatın.
Su Isıtıcısı - Fiş çok sıcak ve bu beni endişelendiriyor.
Enerji tüketimi yüksek olduğu için biraz ısı meydana gelebilir. Kettle'a özel bir güç elektrik fişi kullanın. Yanık oluşumuna neden olabilecek kadar ısı varsa veya plastik deforme olduysa lütfen kullanmayı bırakın, tamir ve denetim yaptırın.
Su Isıtıcısı - Suyu sıcak tutabilir miyim?
Elektrikli kettle'lar gerekli sürede gerekli miktarı kaynatırlar ve genellikle suyu sıcak tutacak özelliklere sahip bir şekilde donatılmamışlardır. Suyu çok hızlı kaynatır, böylelikle suyu sıcak tutmasına gerek kalmaz.
Su Isıtıcısı - Kapattıktan kısa süre sonra metalik bir ses duyabiliyorum.
Isı değişiklikleriyle iç kısımlar sesler çıkarabilir. Bu yanlış değildir.
Su Isıtıcısı - Maksimum çizgisinden daha fazla su doldurup kaynatabilir miyim?
Su için yer var gibi görünmesine rağmen, tasarımı sırasında belirlenen maksimum miktarın üzerine çıkarsanız kaynatma sırasında su taşabilir. Lütfen kettle'ı çok doldurmayın.
Su Isıtıcısı - Kaynatabileceğim minimum miktar (ml cinsinden) nedir?
Bu kettle boyutuna göre değişir; su kettle penceresindeki minimum çizgisinin altındaysa asla kullanmayın.
Su Isıtıcısı - Kaynatma işleminden sonra kalan sıcak suyu kettle'da tutabilir miyim?
Su lekelenmesini azaltmak ve kettle'ın damlayarak sızıntı yapmasını engellemek için kullanımdan sonra kettle'ı boşaltmanızı tavsiye ediyoruz.
Su Isıtıcısı - Kaynattıktan sonra, güç plakası üzerinde su damlaları olur. Bu normal mi?
Elektrikli kettle'lar buharı tespit ettiklerinde kapatılacak şekilde tasarlanmışlardır. Bu buhar buğuya neden olabilir ve sapın alt kısmından su damlaları düşebilir. Bu bir arıza değildir. Kettle'ınızla ilgili bir arızaya neden olmayacaktır.
Su Isıtıcısı - Şalter anahtarı çalışmıyor.
Kaynattıktan hemen sonra gücü otomatik olarak kapatan sensör sıcak olacaktır ve elektrik şalteri çalışmayabilir. Sensör soğuyana kadar bekleyin ve sonra yeniden deneyin.
Su Isıtıcısı - Alt taraftaki ısıtma bileşeni için hangi malzeme kullanılmıştır?
Isıtma bileşeni, yiyeceklerle kullanıma uygun paslanmaz çelikten üretilmiştir (SUS304).
Su Isıtıcısı - Paslanmaz çelik su ısıtıcıların gövdesinde hangi malzeme kullanılmıştır?
Paslanmaz çelik su ısıtıcıların gövdeleri, yiyeceklerle kullanıma uygun paslanmaz çelikten üretilmiştir (SUS304).
Su Isıtıcısı - Plastik su ısıtıcıların gövdesinde hangi malzeme kullanılmıştır?
Plastik su ısıtıcıların gövdeleri, yiyeceklerle kullanıma uygun propilenden üretilmiştir (PP).
Su Isıtıcısı - Fİltre ve filtre tutucu için hangi malzeme kullanılmıştır?
Su ısıtıcı filtreleri ve filtre tutucuları yiyeceklerle kullanıma uygun propilenden üretilmiştir (PP).
Su Isıtıcısı - Su ısıtıcının kirecini gidermek neden önemlidir?
Eğer rezistans veya ısıtma bileşeni kireçlenirse, üretilen ısı, suyu ısıtması için sadece kısmen suya iletilir. Öte yandan, kireçlenme paslanmanın görülmesine de imkan tanır.
Su Isıtıcısı - Kaynatabileceğim minimum su miktarı ne kadardır?
Su ısıtıcıyı en az 300 ml su ile doldurmanızı tavsiye ederiz. Maksimum hacmin üzerine çıkacak şekilde doldurmayın.
Ekmek Yapma Makinesi - Ekmek somununun üstünün beyaz olması normal midir?
Hayır, nedeni şunlar olabilir: - Aşırı miktarda maya, - Kalitesiz un, - Çok fazla malzeme kullanma - Yeterince şeker kullanmama (Şeker mayayı besler ve altın sarısı kabuğun oluşmasına yardımcı olur).
Ekmek Yapma Makinesi - Kuru maya kullanabilir mi?

Ekmek mayası çeşitli şekillerde olur: küçük küpler şeklinde taze, kurutulmuş ama ıslatınca tekrar etkin olan (ekmek ya da taze ürün bölümleri), ancak isterseniz kendiniz fırından taze maya da alabilirsiniz. Taze ya da kullanıma hazır kuru şekillerinde, maya ekmek makinesinin içine diğer malzemelerle beraber doğrudan olarak koyulmalıdır. Taze mayayı, daha kolay erimesi için parmaklarınızla parçalamayı unutmayın. Yalnızca kuru mayanın (granül halde) biraz ılık suyla karıştırılması gerekmektedir. 35°C'ye yakın bir sıcaklık seçin, daha az olursa iyi kabarmaz, daha çok olursa kabarma gücünü kaybeder. Belirtilen miktarlara uyun ve taze maya kullanıyorsanız miktarları çarpmayı unutmayın (kuru ve yaş maya arasındaki miktar/ağırlık denkliklerine bakın).

 Kuru maya (tatlı kaşığı) Taze maya (g)
​19
​1,5​13
​2​18
​2,5​22
​3​25
​3,5​31
​4​36
​4,5​40
545
Ekmek Yapma Makinesi - Ekşi mayayla pişirmek tarifle mi alakalıdır?
Hayır, ekşi mayanın hazırlanması çok zordur ve çok fazla deneyim ister. Ayrıca, ekşi maya kullanımı pişirme şekline zarar verebilir.
Ekmek Yapma Makinesi - Bir ekmeği pişirmek için kullanılan toplam enerji nedir?
Güç tüketimi her ekmek makinesi ve her program için değişiktir.
Kılavuz olarak: 700 watt'lık bir ekmek makinesinde, standart programda 750 gramlık orta pişmiş Fransız ekmeği için: 350 Wh.
Ekmek Yapma Makinesi - Cihazda yapılan bir somun beyaz ekmeğin toplam maliyeti nedir?
Bir ekmeğin maliyeti ülkedeki enerji maliyetine bağlıdır.
750 gramlık ekmek örnek verilen 350 Wh, 35 saatlik düşük güçlü lambanın (10 W) harcamasına denktir.
Ekmek Yapma Makinesi - Ekmek makinemle ne tür ekmekler hazırlayabilirim?
Genellikle birkaç değişik tür ekmek yapabilirsiniz. Kullanım kılavuzunuzdaki değişik tariflere bakın.
Ekmek Yapma Makinesi - Hamuru önceden hazırlamam gerekir mi?
Hayır, ekmek makinesi karıştırma ve hamuru ısıtma işini halleder. Ama, ölçüler ve ağırlıklara bağlı kalmak, tarife göre malzemeleri doğru zamanda katmak ve malzemelerin tamamının başlamadan önce oda sıcaklığında olduğundan emin olmak çok önemlidir. Kullanım kılavuzunuzda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
Ekmek Yapma Makinesi - Malzemeleri neden tartmak zorundayım?
Ekmek yapmanın sırrı titizlikte yatar, bundan dolayı da tariflerde belirtilen miktarlara tam olarak uymak ve mutfak terazisiyle ve verildiyse kepçe ya da ölçü kabıyla değişik malzemelerin dikkatle tartılması çok önemlidir.
Ekmek Yapma Makinesi - Malzemeleri belli bir sırada koymalı mıyım?
Evet. Ekmek yapma süreci sıcaklık ve neme yüksek derecede duyarlıdır.
Kullanılan tüm malzemelerin (aksi belirtilmedikçe) oda sıcaklığında olması gereklidir. Hava sıcaksa, normalden biraz daha soğuk sıvı kullanmak tavsiye edilebilir. Benzer şekilde, hava soğuksa su ya da sütü ılıtmak (asla 35°C'den fazla olmamalı) gerekli olabilir.
Tüm malzemeler dikkatlice tartılmış olmalıdır. Sıvıları ölçek kabını kullanarak ölçün. Bir tarafında tatlı kaşığı bir tarafında yemek kaşığı ölçmeye yarayan iki taraflı kepçeyi kullanın. Unu mutfak terazisi kullanarak tartın. Yanlış ölçümler kötü sonuçlara yol açar.
Kabarırken hamura zarar vermemek için, tüm malzemeleri başlangıçta tanka koyup kullanım sırasında (aksi belirtilmemişse) kapağı açmamanızı tavsiye ederiz. Tariflerde belirtilen malzeme sırası ve miktarlarına uyun. Önce sıvılar sonra katılar koyulur. Mayanın sıvı ya da tuzla temas etmemesi gerekir.
TAKİP EDİLMESİ GEREKEN GENEL SIRA:
• Sıvılar (tereyağı, sıvı yağ, yumurta, su, süt)
• Tuz
• Şeker
• Unun ilk yarısı
• Süt tozu
• Belli katı malzemeler
• Unun ikinci yarısı
• Maya
Ekmek Yapma Makinesi - Hangi tür un kullanmalıyım?
Tarifte aksi belirtilmiyorsa T55 un (Fransız sınıflandırmasına göre %10-%12 arası protein içeren genel amaçlı undur) kullanmanızı öneririz. Nemdeki değişikliklerden etkilenmemesi için unu hava geçirmeyen bir kapta saklayın.
Marketlerde kullanıma hazır ekmek karışımları da bulabilirsiniz. Bu malzemeleri kullanmak için üreticinin tavsiyelerine bakın.

Ekmek Yapma Makinesi - Hangi tür maya seçmeliyim?
Ekmek mayası marketlerde çeşitli şekillerde bulunmaktadır:
• Küp şeklinde taze maya (parmakla parçalanmalıdır)
• Islatılmak üzere kuru maya (35 °C civarında biraz ılık su)
• Ya da kullanıma hazır kuru maya.
Maya paketi açıldıktan sonra en fazla 48 saat içinde kullanılmalıdır. Taze maya kullanıyorsanız, kuru maya için belirtilen ağırlığı 3'le çarpın. Kullanım kılavuzunuzda daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
Ekmek Yapma Makinesi - Maya kullanırken hangi önlemleri almalıyım?
Maya hiçbir zaman tuz, sıvı ya da tereyağı gibi yağlarla doğrudan temas içinde bulunmamalıdır. Bu durum, hamuru kabartma gücünü yok eder.
Ekmek Yapma Makinesi - Hamuru nasıl iyi kabartabilirim?
Maya eklemenin hamuru biraz daha kabartacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak, çok fazla maya hamurun yapısını zayıflatır, öncelikle çok kabarıp pişirme sırasında sönecektir. Kullanım sırasında (tarifte aksi belirtilmiyorsa) kapağı açmaktan kaçının, kabarma sürecini yavaşlatacağından çok fazla yağ eklemeyin.
Ekmek Yapma Makinesi - Hamur için malzemeleri doğru ölçtüğümden nasıl emin olabilirim?
Parmak ucunuzla hafifçe vurun, hamur birazcık direnç göstermeli ve parmak izleriniz zamanla yok olmalıdır. Hamuru karıştırırken, kenarlara yapışmadan yumuşak bir top haline gelip gelmediğini de kontrol edebilirsiniz. Geriye un kalmışsa, biraz su ekleyin; çok yapışkansa, biraz un ekleyin. Hata yapmamak için bir seferde az miktarda ekleyin (maksimum 1 yemek kaşığı).
Ekmek Yapma Makinesi - Ekmek kabarmıyor ya da pişirme sırasında çöküyorsa ne yapmalıyım?
Hamur çöküyorsa, çok fazla maya vardır ve yeterince un yoktur ya da çok fazla su vardır veya su çok sıcaktır.
Ekmek kabarmıyorsa, çok fazla un vardır ve yeterince maya ve su yoktur ya da su çok soğuktur.
Yanlış programı seçmiş olabilirsiniz.
Ekmek yapmak sıcaklık ve neme yüksek derecede duyarlıdır. En iyi sonuç için, işlemin toplam sıcaklığını (su sıcaklığı + un sıcaklığı + oda sıcaklığı) 60°C'de tutmanızı tavsiye ederiz.
Ekmek Yapma Makinesi - Ekmeğimin dışı kahverengi ama içi yeterince pişmemiş.
Büyük olasılıkla hamurun içinde çok fazla su var.
Ekmek Yapma Makinesi - Pişirme sırasında yanık kokusu var.
• Tankın içine bazı malzemeler düşmüş: makineyi soğumaya bırakın, içini herhangi bir temizlik ürünü olmadan nemli bir süngerle silin.
• Karışım taşmış: malzemeler, özellikle sıvılar fazla miktarda. Tariflerde ölçülere uyun.
Ekmek Yapma Makinesi - Elektrik kesilirse ne yapmalıyım?
İşlem bir elektrik kesintisi ya da hata ile bölündüyse, cihaz birkaç dakika seçilen programı hafızada tutar. Döngü durduğu yerden tekrar başlayacaktır. Bu zamandan sonra, programlama silinir.
Ekmek Yapma Makinesi - Start (Başlat) tuşuna bastığımda neden bir şey olmuyor?
Birkaç olası neden vardır:
• İki programı art arda kullanıyorsanız, ikinci karışıma başlamadan önce makinenin tamamen soğuması için bir saat bekleyin.
• Ertelemeli çalıştırmaya programlamış olabilirsiniz.
• Ön ısıtmalı bir programdır.
Ekmek Yapma Makinesi - Karıştırma paletleri sıkıştı, ne yapmalıyım?
• Tank içinde sıkışmışlarsa, biraz su ekleyin ve çıkarmadan önce biraz suda bırakın.
• Ekmek içinde sıkışmışlarsa, karıştırma paletlerini malzemeleri eklemeden önce yağlayabilir ya da ekmeği döndürmek için çengeli kullanabilirsiniz (modele göre).
Ekmek Yapma Makinesi - Yoğururken bir bip sesi duyulur.
Bu yanlış değildir. Bu, ne zaman malzeme ekleyebileceğinizi bildiren bir zildir.
Ekmek Yapma Makinesi - Bitmeden önce kapatmak istiyorum.
Başlangıç düğmesini beş saniyeden uzun süre basılı tutun.
Ekmek Yapma Makinesi - Çalışırken prizden çeksem ve başka bir prize takmak istesem ne yapmalıyım?
Çalışırken prizden fişini çekseniz bile programı yedi dakika boyunca hatırlayacaktır. Yedi dakika içinde başka bir prize takarsanız, işleme bıraktığınız yerden devam eder.
Ekmek Yapma Makinesi - Hamur iyi yoğurulmuyor.
Bıçaklar doğru pozisyonda mı? Daha geniş olan parçanın altta olması gerekir.
Kahve Makinesi - Kullanılabilecek en iyi kahve hangisi?
Bu tamamen sizin damak zevkinize bağlı: filtreli makine için marketlerden çeşitli derecelerde sert ve farklı aromalara sahip öğütülmüş kahve alabilir, kendi kahvenizi kediniz öğütebilir veya kahveciden kahveyi çekirdek halinde alıp, filtre kahve kıvamında öğütülmesini isteyebilirsiniz.
Kahve Makinesi - Kahve makinem için nereden kalıcı filtre alabilirim?
Bu ürünü modele bağlı olarak yetkili servis merkezinde veya internet sitesinin aksesuarlar bölümünde satın alabilirsiniz.
Kahve Makinesi - Kahve makinemde neden kireç tortularını temizlemeliyim?
Kireç tortusu kahve makinenizde doğal olarak oluşur. Düzenli kireç çözmek kahve makinenizi korumanıza ve uzun ömürlü olmasına yardımcı olur, uzun süreler aynı kahve kalitesini korumanıza da katkıda bulunur. Kireç tortusu düzenli olarak temizlenmediği için cihazda oluşan arızalar garanti kapsamına alınmaz.
Kahve Makinesi - Kahve makinemde kireç tortusunu nasıl temizleyebilirim?
Kireç çözme setini veya biraz elma sirkesi kullanın:

1- Yarım litre suyla inceltilmiş kireç çözücü veya yarım litre suya eklediğiniz 25cl elma sirkesi kullanın.

2- Çözeltiyi su tankına boşaltın (kahve kullanmadan),

3- Kahve hazırlama çevrimini başlatın (kahve kullanmadan). 2 dakika sonra çevrimi manüel olarak durdurun. Kahve makinesini o durumda bir saat bekletin,

4- Çevrimi tamamlamak için kahve makinesini tekrar çalıştırın,

5- Durulamak için makineyi 2 çevrim kahve kullanmaksızın sadece suyla çalıştırın.

Gerekirse tüm kireç çözme adımlarını (1 - 5) tekrarlayın.
Kahve Makinesi - Kahve makinemde kireç çözme işlemini ne zaman uygulamalıyım?
Kahve makinenizi ne sıklıkla kireçten arındıracağınız, kullandığınız suyun sertlik derecesine ve kahve makinesini ne kadar sık kullandığınıza bağlıdır. Şunlar kireçlenmenin göstergeleridir: kahve hazırlama çevrimi daha uzun sürer, cihaz fazla buhar üretir, çevrimin sonunda çok fazla ses çıkarır veya çevrim tamamlanmadan durur; bunlar kahve makinesinde kireç biriktiğinin işaretidir. Suyun sertlik derecesine göre, kahve makinenizi her 20 ila 40 çevrimde bir veya ayda bir kez kireçten arındırmalısınız.
Kahve Makinesi - Kahvemin tazeliğini nasıl daha fazla uzun süre koruyabilirim?
Çekilmiş kahveyi daima hava geçirmez bir kap veya klipsli ağızlı ambalajında muhafaza edin. Tazeliğini daha uzun süre koruması için, ambalajı buzdolabı içinde muhafaza edin.
Kahve Makinesi - Kahvenin hazırlanması çok uzun zaman alıyor, gürültü seviyesi artıyor.
Kahve makinesi tortuyla kaplanmış. Tortuları temizlemeniz gerekir.
Kahve Makinesi - Kahve makinemi çalıştıramıyorum.
Elektrik kesintisi olma ihtimaline karşı açma/kapatma düğmesine tekrar basın.
Zamanlayıcılı modellerde makinenin çalışması için saatin programlanması gerekir.
Kahve Makinesi - Malzeme eklerken nelere dikkat edilmelidir (örn. çikolata parçaları, küp kesilmiş bacon, zeytin vs.)?
Nemli her tür malzemeyi iyice kurulamanızı (küp kesilmiş bacon, zeytin vs.) ve kırılabilir malzemeleri, (çikolata parçaları vs.) kıvamlarını korumaları için dondurmanızı tavsiye ederiz.
Kahve Makinesi - Bagetlerim homojen bir şekilde pişmiyor, bu normal mi?
Evet, üst sıradakiler, alttakilere göre daima daha altın sarısı olur.
Kahve Makinesi - Vakumlu kabın veya karafın çıkarılmasından sonra filtre tutucudan kahve damlıyor
Filtre tutucunun damlama önleyici valfini, elle etkinleştirerek akan suyun altında temizleyin.
Kahve Makinesi - Yalıtımlı karafımın bakımını nasıl yapmalıyım?
Yalıtımlı karaflar asla bulaşık makinesine konmamalıdır!
Plastik bir yalıtımlı karaf, kullanıldıktan hemen sonra sıcak su altında durulanmalıdır.
Karafı asla bir bulaşık fırçası veya başka bir nesne yardımıyla temizlemeyin, çünkü bu bardağın patlamasına neden olabilecek ince çatlaklar oluşturabilir. Fırçalanmış çelik yalıtımlı bir karaf, içi dahil olmak üzere bir bulaşık fırçası veya benzer bir nesneyle kolayca temizlenebilir.
Kahve Makinesi - Espresso makinemin kirecini sökmek veya temizlemek için en iyi yöntem nedir?
Makinenizdeki kireci sökmek için kendi talimat kitapçığındaki talimatları takip edin çünkü teknikler sahip olduğunuz modele göre değişiklik gösterebilir.
İmalatçı tarafından verilen kireç sökücü ürünün kullanılmasını tavsiye ederiz.
Aksi halde yarım litre ılık suyla seyreltilmiş 2 yemek kaşığı tartarik veya sitrik asit kullanabilirsiniz (ikisi de eczanelerde ve ilaç dükkanlarında satılır); bu karışımı su tankına dökün.
Günlük ortalama 4 kupa kullanım için ve suyun sert olması durumunda makinenize en az 3 ayda bir kireç sökme uygulamanızı tavsiye ederiz.
Suyun çok sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız daha sık kireç sökme işlemi yapmak isteyebilirsiniz.
Kahve Makinesi - Espresso ve filtre kahve nasıl karşılaştırılır?
Espresso, "normal" bir kahveden daha güçlü bir aromaya sahiptir.
Aslında espreso zengin aroması ve fincan yüzeyindeki kremamsı köpüğüyle ayrılmaktadır.
Bu 15 bar'lık bir basınç (yalnızca espresso makineleri tarafından elde edilir), 90-92°C'ye ısıtılmış su re ince öğütülüp ölçülmüş kahve (fincan başına 7 g) gerektirir.
Kahve Makinesi - Bir pişirme işlemi sırasında elektrik kesintisi olursa ne yapmalıyım?
Elektrik geldiğinde cihaz otomatik olarak yeniden başlar ve yeni işlem için hazır olur.
Kahve Makinesi - Cihazın altında su veya kahve varsa ne olur?
Damlama tepsisinin çok dolu olmadığından emin olun ve gerektiğinde boşaltın.
Damlama tepsisinin doğru konumlandırıldığını doğrulayın.
Kahve Makinesi - Claris Aqua Filter ne zaman değiştirilmelidir?
Claris Aqua Filter kartuşunun değiştirilmesi gerektiğinde cihazınız size bildirim gönderecektir.
Claris kartuşu yaklaşık olarak her 50 litre suda bir veya her 2 ayda bir değiştirilmelidir.
Claris kartuş kullanıyorsanız su sertliği seviyesini 0'a ayarlayın.
Kahve Makinesi - Nozuldan neden buhar çıkmıyor?
Buhar nozulunun tıkanmamış olduğundan emin olun.
Cihazınızı kapattıktan ve soğumaya bıraktıktan sonra temizleyin ve nozulun tüm deliklerindeki tıkanıklığı verilen iğneyle açın.
Buhar nozulu destek borusunun deliğindeki tıkanıklığı bir iğne ile açın.
Claris kartuşunu çıkarın.
Kahve Makinesi - Kahve neden çok yavaş dökülüyor?
Makinenizde varsa su filtresini kaldırın. Sorununuz çözülmediyse, öğütme düğmesinin inceliğini sağa çevirerek daha geniş bir öğütme elde edin (kullanılan kahvenin tipine göre değişiklik gösterebilir).
Bir veya daha fazla kez durulayın.
Kahve Makinesi - Su veya buhar neden normal olarak buhar nozulundan dağıtılmıyor?
Tekrarlanan kullanımlar söz konusuysa, buhar nozulundan birkaç damla akabilir.
Kahve Makinesi - Espresso veya kahve neden yeterince sıcak değil?
Seçilen kahvenin sıcaklık ayarını kontrol edin ve gerekirse değiştirin.
Soğuk fincanlarla "termik şok" olmasını engellemek için sıcak su ile durulayarak fincanları ısıtın.
Elde edilen kahve kalitesi daha da iyi olacaktır.
Kahve Makinesi - Su tankının ışığı neden hala yanıyor?
Tankın cihaz üzerinde doğru konuma sahip olup olmadığını kontrol edin.
Su tankının manyetik akımının serbest hareket ettiğinden emin olun.
Tankı durulayın ve gerekiyorsa kirecini giderin.
Kahve Makinesi - Kahve neden kremsi yumuşaklıkta değil?
Daha ince öğütülmüş kahve elde etmek için öğütme inceliği düğmesini sola çevirin. Claris kartuşunu çıkarın.
Kahve Makinesi - Öğütücünün kahve incelik düğmesini çevirirken neden zorlanıyor?
Öğütücü ayarını yalnızca çalışırken değiştirin.
Kahve Makinesi - Öğütülmüş kahveyi çekirdek kahve makinesinde veya kahve çekirdeklerini öğütülmüş kahve makinesinde kullanabilir miyim?
Hayır, bu cihazlar kullanılan kahvenin tipine göre özel olarak tasarlandı.
Yanlış kahveyi kullanırsanız çıkarın ve doğru türle yeniden doldurun.
Kahve Makinesi - Su haznesinin temizlenmesine gerek var mı?
Evet, kireçle kaplandıysa temizlenmelidir.
Suyla ve/veya imalatçının tavsiye ettiği temizlik ürünleriyle temizleyin.
Bu, su çıkışındaki tıkanmayı ve hijyen problemlerini önleyebilir.
Kahve Makinesi - Dolce Gusto makinem çalışırken kahve çok yavaş akıyor. Ne yapmalıyım?
Küçük bir uç kullanarak makinenizin akış kafasını temizleyin.
Kullanıcı kılavuzuna başvurun ve temizlik talimatlarını takip edin.
Kahve Makinesi - Kahvenin termosunu bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim?
Cam kahve demliği ve filtre kabı bulaşık makinesinin üst rafında yıkanmalıdır.
Kahve Makinesi - Cihazın kireci düzenli olarak temizlenmediğinde riskler nelerdir?
İç devreler kireçlenir, su düzgün şekilde akmaz ve çok daha yavaş akar.
Kirecin düzenli olarak temizlenmemesinden kaynaklanan arızalar garanti kapsamında değildir.

Kahve Makinesi - Kahvenin akması uzun sürer ve filtre bölmesine taşar.
• Öğütülmüş kahvenin miktarı çok fazla. Kupa başına bir birim (7 gram) kahve kullanılmasını tavsiye ederiz.
• Öğütülmüş kahve çok ince ('Espresso' tipi öğütülmüş kahve).
• Sabit filtre kullanıyorsanız aynı zamanda kağıt filtre kullanmayın.
• Belirli kağıt filtrelerde (tam aromalı kahve elde edebilmek için) suyun filtreden geçişi uzayabilir ve bu sebepten dolayı su filtreden taşabilir.
Kahve Makinesi - Isıtma plakası ne içindir?
Isıtma plakası sayesinde kahve makinesi açık olduğu sürece kahveniz sıcak kalır. Bu fonksiyon yalnızca cam sürahilere sahip modellerde vardır.
Tost Makinesi - Her yerinin kızarması için en iyi ekmek türü nedir?

Standart kare kesilmiş ekmek. Bayat ekmeğin taze ekmekten daha hızlı kızardığını unutmayın. Cihazınızın modeline bağlı olarak, donmuş ekmeğin kızarması daha uzun sürer. Ekmek kızartma makinenizde, donmuş ekmeği kızartmak için bir düğme bulunacaktır.

Tost Makinesi - Defrost düğmesi ne işe yarar? (Modele göre)

Defrost düğmesi ekmeğinizin buzunu çözmeyi sağlar ve otomatik olarak tostun pişmesi için ek zaman sağlar.

Tost Makinesi - Reheat fonksiyonu ne içindir? (Modele göre)

Ekmek kızartma makinesindeki Reheat fonksiyonu, soğuyan ekmeği yakmadan ısıtabilmek için otomatik olarak kızartma süresini yaklaşık 30 saniye kadar kısaltır.

Tost Makinesi - Ekmek kızartma makinemdeki kaldıraç aşağı inmiyor.

Kaldıraç yalnızca ekmek kızartma makinesi ana fiş çıkışından açıldığında aşağı iner. Sorun hala devam ediyorsa ekmek kızartma makinesinin fişini çekin, lavabonun üstünde ters çevirin ve mekanizmayı tıkayan büyük ekmek parçalarını temizleyin. Sorun halen devam ediyorsa, ekmek kızartma makinenizi yetkili bir servise götürün.

Tost Makinesi - Ekmek kızartma makinemde, tost poşeti kullanabilir miyim?

Hayır ekmek kızartma makinelerimiz tost poşeti için uygun değildir.

Tost Makinesi - Yükseğe kaldırma özelliği ne içindir?
Ekmek kızağını hafifçe kaldırmayı sağlar, böylece hamburger ekmeği ve bagel gibi küçük parçaları parmaklarınızı yakmadan alabilirsiniz.
Tost Makinesi - Ekmek kızartma makinemi nerede kullanmalıyım?

Etrafında yeterince boşluk olan bir alanda alev alabilecek malzemelerden uzak şekilde (perde, çöp kutusu, elektrik prizi vb.) kullanılmalı, asla çalışır halde bırakılmamalıdır.

Tost Makinesi - Hangi tür ekmeği kızartabilirim?

Marketlerde bulunan neredeyse her tür ekmeği kızartabilirsiniz. Kuru ekmeğin taze ekmekten daha çabuk kızardığını unutmayın. Donmuş ekmekler daha yavaş kızarır. Ayarlanabilir termostat ile kızartma düzeyini damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Cihazın içinde bir ekmek dilimi kalırsa, fişten çekin ve soğumaya bırakın. Daha sonra, hiçbir yanma riski olmadan dilimi çıkarabilirsiniz.

Tost Makinesi - Ekmek kızartma makineme nasıl bakmalıyım ve onu nasıl temizlemeliyim?

Temizlemeden, bakımını yapmadan ya da kaldırmadan önce, ekmek kızartma makinesini fişten çekin ve soğumaya bırakın. Ekmek kızartma makinesinin dışını ve güç kablosunu temizlemek için, yumuşak bir bez ya da hafif nemli sünger ve deterjan kullanın, sonra her yerini kurulayın. Kırıntı tepsisini temizlemek için, çıkarın ve nemli bir bezle silin. Bulaşık makinesine koymayın. Ekmek kızartma makinesini korumak için, asla sert deterjanlar, metal araçlar ya da aşındırıcı sünger kullanmayın. ASLA ısıtma ünitesine dokunmayın.

Tost Makinesi - Gün içinde pişirilmemiş bir ekmeği kızartmak istersem, bunun bir farkı olur mu?

Ekmeğin içindeki nem farkları kızarma süresinin ve yoğunluğunun ayarlanmasını gerektirir. Kuru ekmek düşük ayarda kızartılmalı, taze ekmek ise yüksek ayarda kızartılmalıdır. İngiliz keki gibi üstü pürüzlü ekmek çeşitleri daha yoğun bir kızartma gerektirebilir.

Tost Makinesi - Tahıllı ya da meyveli ekmek kızartabilir miyim?

Tahıllar için evet.
Kuru meyve içeren ekmek için hayır, çünkü kızartmak ekmeğe kötü bir tat verir, meyveleri köze çevirebilir ve malzemenin zarar görmesine yol açabilir.

Tost Makinesi - "Rousquilles" şeklindeki küçük halka ekmek kızartabilir miyim? 8 cm çapında üzerine şeker serpilmiş küçük çörek.

Şekerle kaplı ya da üstü şekerli ürünleri ısıtmayı ya da kızartmayı tavsiye etmiyoruz.

Tost Makinesi - Çok ince veya çok kalın dilimleri kızartabilir miyim?

Evet. Tüm tost makinelerimizde bulunan otomatik ortalama fonksiyonu, yeni modellerimizde bulunan ekstra derin ve geniş bölmeler sayesinde, kalın ve ince ekmek dilimleri yapışmadan ve kolayca kızartılabilir ve ısıtılabilir.

Tost Makinesi - Kızartılmış ekmeği nasıl ısıtabilirim?

Kızartılmış ve soğumuş bir ekmek dilimini atmanız gerekmiyor; ısıtma fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Tost Makinesi - Isıtma yüzeyi üzerine besin maddesi dışında bir şey konulabilir mi?

Hayır. Cihazın içine veya ısıtma levhası üzerine asla alüminyum folyo, kağıt, kase, tabak vb. gereçler koymayın.

Tost Makinesi - Kruvasan ve çörekleri ısıtabilir miyim?

Cihazların küçük boy eklemelere özel bir tasarımı olması şartıyla, evet. Dikkatli olun, tost makinesi yalnızca 2 veya 3 ekmek alabilir. Daha fazla sayıda ekmek koyarsanız aşırı ısınmaya sebebiyet verebilirsiniz.

Tost Makinesi - Bir ekmek diliminin yüzeyi neden eşit oranda kızarmıyor?

İki bölmeli bir ekmek kızartma makinesinde bir tek dilim kızartılması eşitsizliklere neden olabilir.

Tost Makinesi - Aynı anda hem ısıtma hem de kızartma yapılabilir mi?

Hayır. Güvenlik nedeniyle cihazın aynı anda sadece bir fonksiyon için - ısıtma veya kızartma - kullanılması mümkün olabilmektedir.

Tost Makinesi - Ekmek sıkışırsa ne yapmam gerekir?

Cihazı kapatın ve soğumaya bırakın. Ekmeği çıkarmaya çalışmadan önce cihazın fişini prizden çıkarın. Daha sonra, sıcak bir parçaya dokunma riski olmadan dilimi çıkarabilirsiniz. Ekmek kızartma makinesi çalışır halde iken, asla başından ayrılmamanız gerektiğini unutmayın.

Tost Makinesi - Ekmek ne kadar süreyle kızartılmalıdır?

Kuru ekmek taze ekmekten daha hızlı kızarır. Donmuş ekmekler daha da yavaş kızarır.
Kızarma derecesi seçiciyle, kızarma seviyesini damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırınımı ilk defa kullanmadan önce ne yapmalıyım?

İlk kullanımdan önce:
• Cihazı ambalajından çıkarın. Ambalaj, geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmıştır ancak onaylı bir servis merkezine götürmek veya iade etmek için kullanışlı olabilir.
• Fırınınızı sabit bir zemine koyun.
• Fırının içindeki ve dışındaki tüm etiket ve korumaları çıkarın.
• Fırındaki tüm aksesuarları* çıkarın (ızgara, şiş vb.).
• Fırını ve aksesuarları nemli bir bez ile temizleyin. Dikkatli bir şekilde kurulayın.
• Sadece tutamaktan tutarak kapağı kapatın.
• Güç kablosunu topraklı prize takmadan önce tamamen açın.
• İşlev seçiciyi "fırın" konumuna getirin.
• Fırın termostatını en yüksek sıcaklığa ayarlayın.
• Pişirme süresini 15 ila 20 dakika arasına ayarlayın.
Fırın çalışmaya başlar. İlk başta biraz duman çıkabilir, bu tamamıyla normaldir ve kullanım ile birlikte ortadan kalkar.
Kapağı açmak, kapamak veya her hangi bir şekilde tutmak için litfen tutamağı kullanın.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırınıma nasıl bakmalıyım ve onu nasıl temizlemeliyim?

Herhangi bir bakım veya temizlik yapmadan önce:
Cihazın dışını temizlemek için süngerle basitçe silmek yeterlidir.
Kapağı, emaye veya lake yüzeyler ile şeffaf parçaları az miktarda deterjan ve nemli bir sünger ile temizleyin.
Güçlü temizleme ürünleri (özellikle sodyum bazlı sökücüler), kazıyıcı veya aşındırıcı ped kullanmayın.
Temizliği kolaylaştırmank için fırınınız aşağıdakilerle donatılmıştır:
• Kendi kendini temizleyen duvarlar* yağlı yiyecekler pişirdikten sonra fırınınızı, termostat en yüksek sıcaklığa ayarlı ve kapağı kapalı olarak boş halde 10 dakika ısıtın.
• Izgara bileşeni katlanabilir ancak sökülemez.
• Emaye kaplı ve pürüzsüz tabanlı veya kaldırılabilen* (sökülemez) bir bileşen.
* Modele göre değişir
Yapışan yiyecekler için, yumuşak, aşındırıcı olmayan metal bir ped kullanabilirsiniz. Bileşenleri elleçlerken asla güç uygulamayın.
Tüm aksesuarlar* (raf, tepsi, çevirme şişi seti) biraz deterjanla birlikte suyla veya bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Ne tür tepsiler kullanmalıyım?

• Et ve kümes hayvanlarını pişirme: fırın duvarlarına yağ sıçramasını en aza indirmek için yüksek kenarlı (en az 5mm) tepsiler kullanın.
• Hamur işleri için, çevrilmelerini kolaylaştırmak amacıyla yapışmaz kaplamalı tepsiler kullanın.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırın işlevini nasıl kullanabilirim?

Et, balık, graten, sufle, hamur işleri vs. için:
• Rafı gereken yüksekliğe yerleştirin.
• İşlev seçiciyi "fırın" konumuna getirin.
• Yiyecek tepsisinin fırının içine yerleştirin ve kapağını kapatın.
• Fırın termostatını gereken sıcaklığa ayarlayın.
• Zamanlayıcıyı ayarlayın.
Fırın, programlanan süreye göre otomatik olarak ısınır ve durur. İstediğiniz zaman, zamanlayıcıyı sıfıra getirerek pişirme sürecine müdahale edebilirsiniz.
Ön ısıtma her zaman gerekli olmayabilir (tarife bağlıdır). Fırın çalışırken duvarlarının ve kapağının sıcaklığı yüksektir. Lütfen, tepsiyi doğrudan taban bileşeninin üzerine veya pürüzsüz taban yüzeyine koymamanız gerektiğini not edin.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Izgara işlevini nasıl kullanabilirim?

Tüm tariflerde ızgara ve kızartma yapmak için:
• Fırınınızı ısıtın.
• Tepsinizi veya etlerinizi ızgaranın üzerine, ızgara bileşenine temas etmeden mümkün olduğu kadar yakın bir şekilde yerleştirin.
• Bir tepsiyi veya damlama tepsisini doğrudan taban elemanının üzerine, içinde biraz suyla veya ısıtmamış pürüzsüz tabana koyabilirsiniz, böylece pişirdiğiniz yiyeceklerden akabilecek yağ veya yemek sularını toplayabilirsiniz.
• Kapağı hafif açık bırakın (modele bağlı olarak).
• İşlev seçiciyi "ızgara" konumuna getirin.
• Gereken pişirme süresini zamanlayıcıyı kullanarak ayarlayın.
Fırın çalışmaya başlar. Etlerin ızgara da pişmesi için, pişirme süresinin yarısında çevrilmeleri gerekmektedir (sosis vs.)
Pişirme süresinin sonunda, eğer programlanmış pişirme süresinin sonuna gelinmişse, fırın otomatik olarak durur, eğer gelmemişse zamanlayıcıyı sıfır konumuna getirin.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırınımı bir mutfak dolabı ünitesine monte edebilir miyim?

Hayır. Fırınınız bir mutfak dolabı ünitesine monte edilmek için tasarlanmamıştır. En az 90°C'lik ısıya dayanıklı, sabit bir zemin üzerine yerleştirilmelidir. Fırının çevresinde, özellikle de üstünde boş alan bırakılması, önemlidir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - İlk kullanımda fırının hoş olmayan kokular veya duman yayması normal midir?

Evet, cihazı ilk kez kullandığınızda, biraz duman veya koku çıkması normaldir. Bu durum hızla kaybolur. İlk seferinde, fırını boş olarak (aksesuarları olmadan) çalıştırmanızı öneririz: Termostatı en yüksek konuma getirerek 15 ila 20 dakika boyunca çalıştırın.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Eğer cihazın bazı prçaları alev alırsa ne yapmalıyım?

Eğer cihazın bazı parçaları alev alırsa, yangını asla suyla söndürmeyi denemeyin. Cihazın tamamını nemli bir kumaş ile sararak alevleri havasız bırakın. Cihazı fişten çekin ve kapağını kapalı tutun.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Cihazın içine kağıt, karton veya plastik koyabilir miyim?

Hiçbir koşul altında erime veya alev alma riski olan hiçbir malzemeyi fırının içine koymayın.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalgamda ızgara var. Mikrodalga + ızgara özelliği ne için kullanılabilir?

Hızlı bir şekilde yiyecek ısıtma ya da pişirmenize izin verir, ızgara parçası sayesinde kızarmış bir görüntü verir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalgadaki yiyeceği karıştırmalı mıyım?

Orta ya da hızlı pişme zamanları kullandığınızda faydalı olabilecek bir püf noktası: Pişirmeyi ortasında durdurun ve yiyeceği karıştırın, daha sonra geri kalan zamanı tamamlaması için mikrodalgaya geri koyun. Bu basit çözüm sayesinde, pişirme daha eşit olur ve değişik bölgeler arasında sıcaklık farkı olmaz.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalgada pişirilen yiyeceğin üstünü kapatmak gerekir mi?

Küçük miktarlar için gerekli değildir (örneğin, bir bardak süt), ama mikrodalgada pişirilen ya da ısıtılan yiyecekler için bunu bir adet haline getirmenizi tavsiye ederiz. Bu cihazın içine sıçramaları ve lekeleri önleyecektir. Dahası, işlem hızlanır çünkü buhar daha çok tutulur. Mikrodalgalar için uygun streç film kullanabilirsiniz ama asla alüminyum folyo gibi metalik ürünler kullanmamalısınız. Ancak, ızgarayı kullanıyorsanız, yiyeceğin üzerini örtmediğinizden emin olun.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalganın içindeki kötü kokulardan nasıl kurtulabilirim?

Kolay bir püf noktası vardır: Mikrodalganın içine içinde birkaç damla limon suyu olan bir kase su koyun ve kaynayana kadar ısıtın, bir dakika kaynamaya bırakın, cihaz durunca kapağı açın, içeriyi nemli bir süngerle su damlalarını almak için silin.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalganın dışını nasıl temizlerim?

Gövde ve kapakta az miktarda aşındırıcı olmayan deterjanlı nemli sünger kullanın. Durulama sırasında havalandırma deliklerinden içeriye su girmediğinden emin olun.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalganın içini nasıl temizlerim?

Az miktarda aşındırıcı olmayan deterjanlı nemli sünger kullanın. Yağlı ya da kurumuş yemek lekeleri için, mikrodalgada 5 dakika boyunca 500ml su kaynatın. Buhar, lekeleri yumuşatır ve temizliği kolaylaştırır. Döner tabak, destek parçası gibi aksesuarları da yıkamayı unutmayın.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalgada ne tür kaplar kullanmalıyım?

Kabınızın mikrodalgaya uygun olup olmadığını anlamak için şu testi yapın.
• Mikrodalgaya bir bardak soğuk su koyun.
• Test etmek istediğiniz kabı koyun.
• Cihazı bir dakika boyunca maksimum ayarda çalıştırın, test etmek istediğiniz kap hala soğuk ya da çok az ılık olmalıdır.
Cam tabak uygun değildir çünkü çok çabuk ısınır.
Metal kaplamalı tabaklar uygun değildir, çünkü kaplama çıkar.
Mikrodalganıza metal nesneler koyarak çalıştırmayın.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Mikrodalga fırınımı kullanırken, buğulanma, hava akışı gibi olaylar gözlemliyorum. Ne yapmalıyım?

Aşağıdaki olaylar tamamen normaldir ve hiçbir risk taşımaz: Fırının içinde yoğunlaşma (buğulanma), kapak etrafında ve dış duvarlardan hava akışı, kapak ve dış duvarlar etrafında ışık yansıması, kapı çerçevesinden ya da hava deliklerinden buhar çıkması.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Yiyecek çok pişmiş ya da yeterince pişmemiş.
Malzemeniz için programlanan pişirme zamanının doğru olduğundan emin olun.
Doğru güç seviyesini seçtiğinizden emin olun.
Mikrodalga için uygun bir tabak seçtiğinizden emin olun yemek tepsisini kaplayan alüminyum folyoyu kaldırmayı unutmadığınızdan emin olun.
Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırının içinden çıtırdama ve kıvılcıma benzer sesler duyuyorum. Ne yapmalıyım?

Metal süslemesi olan kaplar kullanmadığınızdan emin olun.
Fırın içinde çatal ya da metal parçalar unutup unutmadığınızı kontrol edin.
Tepsinizden alüminyum örtüyü kaldırdığınızdan ve dondurma poşetindeki metal bağı çıkardığınızdan emin olun.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Herhangi bir tuşa bastığımda sesli bir sinyal duyuluyor.

Çocuk güvenlik kilidinin etkin olmadığından emin olun. Etkinse, etkinliğini kaldırın. (bu özellik tüm modellerde yoktur).
Bir düğmeyi zaten onayladığınızı gösteren tuş takımının normal çalışması da olabilir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırın normal şekilde çalışırken iç ışık yanmıyor.

Muhtemelen ampul patlamıştır. Cihazınız hala kullanılabilir. İçindeki ampul mikrodalgalar için özel bir ampuldür, yetkili servisle iletişime geçin.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Neden tablodaki tavsiye edilen pişirme süreleri, gerçek pişirme süreleri ile uyumlu değil?

Tabloda bahsedilen pişirme süreleri referans olarak verilmiştir. Kullanılan malzemelerin ve kapların kalitesine göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden, pişirme süresinin yiyeceklere ve pişirme araçlarına göre ayarlanması gerekebilir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Buz çözme modu ne işe yarar (modele göre)?

Buz çözme modu, fırının içindeki havayı karıştırarak yiyeceklerin çözülmesini hızlandırır (buz çözme modu aşamasında ısıtma yapılmaz).

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Neden "Aydınlatma" modundayken fırının içindeki ışıklar yanmıyor (modele göre)?

Fırının iç aydınlatmaları sadece zamanlayıcı işlevi etkinleştirilmişse çalışır.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Kırmızı ve yeşil ışıklar neyi temsil ediyor?

Yeşil ışık, gereken sıcaklığa ulaşıldığını gösterir.
Kırmızı ışık, cihazın çalıştığını gösterir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Neden bileşenler ısıtma sırasında kızarmaz?

Bileşenlerin ısıtmak için kızarmalarına gerek yoktur. Aslında, bileşenler kızarıp kızarmaması, ısıtma performansı ve bileşenin uzunluğu arasındaki dağılıma bağlıdır.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Doğal konveksiyon pişirme (ya da geleneksel fırın) nedir?

Isı, fırının üst ve alt bileşenleri tarafından üretilir. Bu geleneksel pişirme yöntemi et, balık veya puddingler gibi yiyecekleri pişirmeye uygundur.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Izgarada pişirme nedir?

Isı, fırının üst bileşenleri tarafından üretilir. Bu, geleneksel ızgara/barbekü yapmak için kullanıldığı gibi yemeklerin üstlerini kızartmak için de kullanılabilir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fanlı fırında pişirme nedir (modele göre)?

Isı üretilir ve daha sonra, fırının her noktasında olağanüstü eşit pişirmeyi garantileyecek şekilde fırının arka tarafında yer alan bir fan vasıtasıyla fırının içinde dolaştırılır. Dolaşan hava, yiyeceğinizin her noktada eşit pişmesini sağlar.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Çevirme nedir (Modele göre)?

Isı, fırının üst bileşenleri tarafından üretilir. Çevirme aksesuarı, etinizin eşit kızarması için döner.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırınlama metodu nedir (modele göre)?

Hamur işlerine çıtır bir doku ve aynı zamanda fevkalade eşit pişirmeyi de sağlayan bu işlev, fanlı ısı ve düşük direncini birleştirir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Turbo işlevi nedir (modele göre)?

Turbo işlevi tüm yiyeceklerinizi hızla pişirmenizi sağlar. ısı, üst ve alt rezizstanslarda üretilir, buna fanlı işlev de eklenir.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Fırını zamanlayıcı olmadan kullanabilir miyim?

Hayır, fırını çalıştırmak için zamanlayıcıyı açmanız ve termostatı ayarlamanız gerekmektedir.
İstediğinizi zaman, zamanlayıcıyı sıfır konumuna getirerek pişirmeyi durdurabilirsiniz.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Neden turta hamuru doğru bir şekilde pişmedi?

• Tavsiye edilen pişirme süresine uyun,
• Yüksekliği ayarlanabilir, koyu renkli metal turta kalıbını tercih edin ve toprak, seramik, porselen veya camdan yapılmış olan turta kalıplarını kullanmayın
• Doğru raf konumunda kullanın: Fanlı fırınlarda ortaya, konveksiyon fırınlarda ise tabana yerleştirin,
• Aluminyum folyo kullanmayın.

Fırın ve Portatif İndüksiyon Ocak - Yiyeceklerin sıçramasını nasıl önlerim?

Fanlı fırınlarda cam veya topraktan yapılmış kapları kullanmaktan kaçının. Tavsiye edilen pişirme sıcaklığını düşürün, buna karşılık pişirme süresini arttırın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Malzemeler kenarlara yapışırsa ne yapmalıyım?

Malzemeler kabın kenarına yapışırsa (jambon, soğan vb.), cihazı kapatın, fişi çekin, bir spatula yardımıyla parçaları alın ve kabın içine dağıtın. Cihazın fişini tekrar takın ve 2 ya da 3 kez daha darbeli çalıştırın. ASLA ellerinizi veya parmaklarınızı haznenin içine sokmayın ya da bıçağa yaklaştırmayın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Mikser kolunun sıçratma yapmasını nasıl engelleyebilirim?

Sıçramalardan kaçınmak için, mikser kolunu karışımın ortasına kadar sokun ve start (başlat) tuşuna basın. Karıştırma bittikten sonra, mikser kolunu karışımın içinde çıkarmadan önce her zaman cihazı durdurun.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Mikser kolunu ne zaman kullanamam?

Mikser kolunu tencere içinde, ocakta ya da kuruyemiş (badem, fındık vb.), çiğ et* ya da buz* parçalamak için ve boş kapta kullanmayın.
* tak ve karıştır aksesuarları olan modeller için, bu tür kullanımlar mümkündür (mikser kolunuzla ilgili talimatlara bakın).

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Fişe takılıyken mikser kolu aksesuarlarımı sökebilir miyim?

Hayır, herhangi bir müdahale yapmadan önce her zaman cihazı fişten çıkarın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Mikser kolumun hangi parçaları bulaşık makinesinde yıkamaya uygundur?

Mikser kolunuzun hafif nemli bezle silebileceğiniz motor ünitesi ve çarklar dışındaki diğer tüm parçalar ve aksesuarları bulaşık makinesinde yıkamaya uygundur.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Mikser kolumun değişik hızları ne için kullanılıyor?

İlk hız karıştırmaya yeni başlarken çok kullanışlıdır, yavaş hızlı olması sıçramalardan kaçınmanızı sağlar. Karışımınıza bağlı olarak adım adım hızı artırın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Robotumun aksesuarlarını nasıl temizlerim?

Cihazı fişten çekin.
Daha kolay temizlemek için, kullandıktan hemen sonra aksesuarları durulayın.
Aksesuarları yıkayın ve kurulayın: motor ünitesi, kıyma tertibatı (indirici + kıyma başlığı)*, mikser tahrik ünitesi*, meyve suyu sıkma gövdesi* dışında bulaşık makinesinde ya da musluk altında yıkanabilirler (*modele göre).
Bunları nemli bir süngerle silin.
Kuruyunca, bıçağı ve kıyma ızgaralarını kaygan tutmak için yemeklik yağla kaplayın.
Mikser kabına sıcak su ve birkaç damla bulaşık deterjanı koyun, besleme kapağı takılı halde kapağı kapatın, birkaç sefer pulse (darbeli) çalıştırın, cihazı fişten çekin ve kabı durulayın.
Aksesuarların bıçakları çok keskindir, dikkatli tutun ve saklayın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Robotumun cam aksesuarlarını yiyecek dondurmak için kullanabilir miyim?

Hayır, robotun cam aksesuarları dondurma, pişirme ya da sterilize etme kabı olarak kullanılamaz.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Cihazımın motor ünitesini nasıl temizlerim?

Motor ünitesini temizlemeden önce her zaman cihazı fişten çekin. Motor ünitesini hafif nemli bir süngerle silebilirsiniz. Motor ünitesini asla suyun için sokmayın ya da üzerine su dökmeyin.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Maksimum miktarları aşabilir miyim?

Hayır, maksimum miktarları ya da tarif tablosunda belirtilen çalışma zamanlarını aşmayın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Robotumu ilk kez kullanmadan önce ne yapmalıyım?

İlk kullanımdan önce, cihazınızın aksesuarlarını tüm parçalarını ılık sabunlu suda yıkayın (kullanım kılavuzunuzdaki temizlikle ilgili bölüme bakın). Durulayın ve kurutun.
Motor ünitesini düz, temiz ve kuru bir yüzeye yerleştirin.
Cihazı fişe takın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Cihaz çalışırken yiyecek eklenebilir mi?

Cihaz çalışıyorken kapak her zaman kapalı olmalıdır.
Karıştırma sırasında malzeme eklemek için besleme kapağını kaldırın ve kapaktaki delikten malzemeleri koyun.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - "ICE CRUSH" (buz kırma) özelliği nedir?

Cihazınızda bu özellik varsa, darbeli motor özelliğini kullanarak ezilmiş buz, smoothie ya da buzlu içecekler yapmanıza izin verir.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Yiyecekler kaba hangi sırayla konulmalıdır?

Hazneye her zaman belirtilen maksimum düzeyi aşmayacak şekilde, katı malzemelerden önce sıvı malzemeleri koyun.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Bıçak dönmekte zorlanıyor, neden oluyor?

Bu büyük olasılıkla çok fazla yiyecek olduğu ya da parçaların çok büyük veya çok sert olduğu anlamına gelir. Bunu gidermek için, malzemelerin miktarını azaltın ya da biraz sıvı ekleyin.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Blender'ı nasıl temizlerim? Sökmek gerekir mi? Bulaşık makinesine koyabilir miyim?

Cihazın gövdesini temizlemek için, öncelikle fişini çekin, sonra nemli bir bezle silin.
Kabı temizlemek için, sabunlu su ya da bulaşık deterjanı kullanın.
Bazı kaplar bulaşık makinesinde yıkamaya uygundur, kullanım talimatlarına bakın.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Blender'ın içine koyulabilecek maksimum yiyecek boyutu nedir?

En iyi sonucu almak için, işleme başlamadan önce yiyecekler maksimum 2-3 cm'lik küpler halinde kesilmelidir.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Blender'ımı ilk kez kullanmadan önce ne yapmalıyım?

İlk kullanımdan önce, tüm blender aksesuarlarını, çok keskin olan bıçaklarla kendinize zarar vermemeye dikkat ederek sıcak sabunlu suyla yıkamanızı tavsiye ederiz. Kullanımdan önce blender'ın gövdesini yıkamaya gerek yoktur.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Kullanım sırasında cihazım aşırı derecede titriyor.

Cihaz düz ve sabit bir zemin üzerinde olmayabilir ya da cihaz sabit değildir (ayağı eksik olabilir vb.).
Karıştırılacak malzeme miktarı çok yüksek olabilir, malzeme miktarını azaltın.
Titreme devam ederse, yetkili bir servisle iletişime geçin.

Elektrikli, Yiyecek ve Meyve Suyu Hazırlama - Cihazım sızma yapıyorsa ne yapmam gerekir?

Kapaktan sızma (taşma):
• Malzeme miktarı çok fazla, kullanım talimatlarında belirtilen maksimum doldurma düzeyini aşmayın.
• Kapak doğru şekilde takılmamış, mikser kabının üzerine güvenli şekilde takın.
Kapağın lastiği varsa durumuna bakın, gerekirse değiştirin.

Blender tasının dibinden sızıntı:
• Cihazınızın çıkarılabilir bir bıçak ünitesi yoksa: bıçak ünitenizin üzerindeki lastik hasar görmüş olabilir, yetkili bir serviste kontrol ettirin.
• Cihazınızın çıkarılabilir bir bıçak ünitesi varsa: tasın üzerine doğru şekilde takıldığından emin olun, bıçak ünitesinin bıçağın üzerine doğru şekilde takılmış olması gerekir (Bıçak bloğu ve tasın dibi arasında aralık olmamalıdır).
 
• Lastiğin bıçak bloüuna doğru takıldığını kontrol edin, lastik takıldığında 3 katının görülür olması gerekir. Başka türlü takılıysa bıçak bloğu tasa sabitlenemez.
•Gerekirse lastiğin durumunu konrol edin.
•Tasın çarpma sonucunda kırık ya da çatlağının olup olmadığını kontrol edin.
Sızma devam ediyorsa, cihazı yetkili bir servise götürün.

Kahve Öğütücü - Kahve öğütücümü neden temizlemeliyim?

Öğütücünüzü temiz tutmak lezzet bakımından en iyi sonuçları almanız için gereklidir. Kahve çekirdeklerinin çoğu yağ içerir ve bu yağ zamanla çekirdeklerin aromasını yoğunlaştırarak kahvenin tadını değiştirebilir. Her kullanımdan sonra öğütülmüş kahve haznesini boşaltın.

Kahve Öğütücü - Kahve değirmenimi nasıl temizlerim?

Kahve değirmenini temizlemeden önce her zaman cihazı fişten çekin. Kahve değirmenini, elektrik kablosunu veya fişini asla ıslatmayın. Cihazı temizlemek için yıpratıcı deterjanlar veya aşındırıcı bulaşık süngerleri kullanmayın.

Kahve Öğütücü - Kahve çekirdeklerimi saklamak için en uygun yer neresidir?

Kahve çekirdeklerini serin ve kuru bir yerde saklamanızı öneririz. Bulundukları kap ışık ve hava geçirmez olmalıdır. Oksijen ve nem, öğütüldükten sonra niteliklerini hızla kaybetmeye başlayan kahvenin en büyük düşmanlarıdır. Nem kahvenin tadını ve aromasını değiştirir, kahve bayatlar ve tatsızlaşır. Oksijen ise öğütülmüş kahveyi oksitler ve içeceğe acı bir tat verir.

Kahve Öğütücü - Ne tip öğütülmüş kahve en iyisidir?

Bunun cevabı kullandığınız kahve makinesine göre değişir. Espresso için öğütülen kahvenin filtre kahve makinesinde kullanılmak için öğütülenden daha ince olmasının nedeni budur.

Kahve Öğütücü - Kahve öğütücüm neden çalışmaya başlamıyor?

Cihazın fişe takılı olduğundan ve kapağın doğru şekilde yerleştirildiğinden emin olun.
Eğer yine de çalışmaya başlamazsa yetkili bir servise danışın.

Kahve Öğütücü - Kahve öğütmenin avantajları nelerdir?

Kahveyi kullanmadan hemen önce öğütmek aromanın ve tadın korunmasını sağlar.

Kahve Öğütücü - Öğüttüğüm kahveyi ne süre boyunca kullanabilirim?

Bütün haldeki kahve çekirdekleri aylar boyunca saklanabilirler. Ancak kahve öğütüldükten sonra hızla aromasını kaybeder. Öğütülmüş kahve oda sıcaklığında 7 ila 10 gün boyunca saklanabilir. Öğütülmüş kahvenizin aromasını koruyabilmeniz için şunları öneriyoruz: öğütülmüş kahveyi ışık ve hava geçirmez bir kapta, buzdolabında saklayın. Bu şekilde kahvenizin aromasını bir ay boyunca koruyabilirsiniz.

Kahve Öğütücü - Kahve değirmeni ile kahve dışında başka malzemeler de öğütebilir miyim?

Kahve değirmeninizin bıçağı fabrika yapımı bir bıçak ile donatılmışsa baharat, fındık-fıstık veya tahıl da öğütebilirsiniz. Kahve değirmeniniz değirmen taşı ile çalışıyorsa sadece kahve öğütebilirsiniz.

Meyve Sıkacağı - Meyve sıkacağını durdurmadan ne kadar süre çalıştırabilirim?

Cihazı durdurmadan 20 dakikadan fazla çalıştırmayın.

Meyve Sıkacağı - Meyve sıkacağımı nasıl temizlerim?

Cihazı kullandıktan hemen sonra yıkayın. Kapak, çanak, sıkma konisi ve filtreleme çanağı sıcak sabunlu suda veya bulaşık makinesinin üst sepetinde yıkanabilir. Motor ünitesini nemli bir süngerle temizleyin.

Barbekü - Barbekümden gelen dumandan ve kokudan nasıl kaçınabilirim?

Damlama tavasını daima su ile dolu tutun (modele bağlıdır). Bu, duman ve alev çıkmasını önleyecek şekilde akan sıvıların ve yağın su içerisinde dağılmasını mümkün kılar.
İlk kullanım sırasında bir miktar duman çıktığını göreceksiniz. Bu normaldir ve uzun süre devam etmez. Duman görmeye devam ediyorsanız ızgaranın düzgün temizlendiğinden emin olun.

Barbekü - Barbekümü nasıl temizleyebilirim?

Ürünler kolay temizleme için tam olarak parçalarına ayrılabilir. Izgara, pişirme diski ve su haznesi bulaşık makinesinde yıkanabilir. Izgaranın gövdesi her kullanımdan sonra silinmelidir. Asla suya daldırmayın.
Kullanımdan sonra barbekünüzü kapatın ve prizden çıkarın. Temizlemeden önce tamamen soğuyana kadar bekleyin. Izgaralar, sap ve altlık, bir sünger ve bulaşık deterjanıyla silinebilir.
Rezistans temizlenmemelidir. Kirlendiğinde, soğumasını bekleyin ve kuru bir bezle silin.

Barbekü - Bazı tarifler veya patates için folyo kullanabilir miyim?

Hayır, ürün üzerinde asla folyo kullanmamalısınız; "folyoya sarılmış paket" tarzı yemek yapılmasına izin verilmemektedir.

Barbekü - Barbeküm düzgün ızgara yapmıyor.

Rüzgarlı bir yerdeyseniz pişirme yüzeyi soğuyabilir ve ızgara işlemi daha uzun sürebilir.

Barbekü - Su haznesine neden su eklemem gerekiyor?

Yemek yapma amacıyla ekleyeceğiniz su, pişirme yüzeyinin altında tüm yağların sıcak bir yüzeyde yanmasını ve duman veya alev oluşturmasını önleyerek döküleceği ve tutulacağı serin bir bölge oluşturacaktır.

Barbekü - Barbekümde hangi mutfak aletlerini kullanabilirim?

Yalnızca ahşap, plastik veya termoplastik mutfak aletlerini kullanın. Metal mutfak aletleri, elektrikli ızgara üzerindeki yapışmaz kaplamaya zarar verebilir.

Barbekü - Izgaramı nasıl temizlerim?

Izgaranızı temizlemeden önce, cihazın soğuması için yaklaşık 45 dakika bekleyin. Izgara plakaları veya yan tarafta bulunan yemek artıklarını kaldırmak için ahşap veya plastik bir spatula kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Izgarayı ve ızgara bileşenlerini temizlemek için sıcak suyla ıslatılmış bir bez kullanın. Izgarayı suya daldırmayın. Aşındırıcı temizlik ürünleri veya alkol içeren ürünler kullamayın, çünkü bu ürünler cihaza zarar verebilir.

Çay Makinesi - Çay makinemin kirecini ne zaman ve nasıl sökmeliyim?

Kireç sökme işlemini düzenli olarak, tercihen her 20 - 40 kullanımda bir ya da suyunuzun çok kireçli olması durumunda daha sık gerçekleştirin.
Kireç sökme işlemi için:
• Piyasada bulabileceğiniz 8°’lik beyaz sirke kullanın:
- Çaydanlığa yarım litre sirke koyun,
- Bir saat boyunca ısıtmadan bekletin.
• Sitrik asit:
- 1/2 litre su ısıtın,
- 25g sitrik asit ekleyin ve 15 dakika boyunca bekletin.
Çaydanlığınızı boşaltın ve 5 ya da 6 defa durulayın. Gerekmesi durumunda işlemi tekrarlayın.
Önerilen yöntemler dışında başka bir kireç çözme yöntemini kesinlikle uygulamayın.

Çay Makinesi - Çay yapma makinemi bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim?

Hayır, yalnızca demlik sepeti bulaşık makinesinde yıkanabilir.

Waffle Makinesi - Waffle'larımın gevrek olması için ne yapmalıyım?

Gevrek waffle'lar için su ve bira, yumuşak waffle'lar için ise süt ve krema kullanın. Bu waffle'lar makineden alındıktan hemen sonra tüketilmelidir.

Waffle Makinesi - Waffle makinemi nasıl temizleyebilirim?

Plakaları ve makinenin gövdesini bir sünger ve normal bulaşık detejanınızla temizleyebilirsiniz.
• Sert yüzeyli bulaşık süngeri veya aşındırıcı deterjanlar kullanmayın.
• Cihazı ve kordonunu asla suya sokmayın.

Waffle Makinesi - Waffle'ların plakalara yapışmasını nasıl önleyebilirim?

Bunun çeşitli nedenleri olabilir:

• Hamurda yeterince yağ olmaması,

• Hamurda çok fazla şeker olması.

Her durumda, waffle pişirmeden önce plakalara az miktarda yağ sürmenizi tavsiye ederiz.

Yoğurt Makinesi - Maya olarak kendi hazırladığım yoğurdu kaç defa kullanabilirim?

En fazla 5 defa. 5 setten sonra maya yenilenmelidir çünkü zamanla gücünü kaybeder ve yetersiz yoğunlukta bir sonuç verir.

Doğrayıcı - Besleme borusunda/koninin/haznenin üzerinde neden küçük meyve/sebze artıklar kalıyor?

Besin iticisinin koni/kasetteki keskin bıçaklara değmemesi için küçük bir miktar meyve/sebzenin doğranmamış/dilimlenmemiş/rendelenmemiş kalması normaldir.

Doğrayıcı - Mutfak robotum neden düzgün doğramıyor/rendelemiyor/dilimlemiyor?

Bazı besinler doğranmaya/diilimlenmeye/rendelenmeye uygun değildir. Hazırlamak istediğiniz besin için doğru koniyi/kaseti kullandığınızdan, besinin dilimlenmeden/rendelenmeden/doğranmadan önce besleme borusuna doğru yerleştirildiğinden emin olun. Memnun edici sonuçlar alabilmek, malzemenin tutucuda birikmesini ve sıkışmasını önlemek için kullandığınız malzemeler sert ve taze olmalıdır (bilgi, ürün modeline göre değişir).

Doğrayıcı - Doğrayıcı ile ne tür yiyecekleri doğrayabilirim (modele göre değişir)?

Doğrayıcı; maydanoz, sarımsak, soğan, ekmek, ceviz vb. doğramak için kullanılabilir.

Pirinç Pişirici - Pirinç pişirme makinemin kasesinin rengi neden değişti?

Kasenin rengi ilk kullanımdan ya da uzun süreli kullanımdan sonra değişebilir. Renk değişimi buhar ve su sebebiyle yaşanır ve Pirinç Pişirme Makinenizin kullanımı üzerinde etkisi olmadığı gibi sağlığınız için de tehlikeli değildir. Kaseyi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Pirinç Pişirici - Pirince ne kadar su eklemeliyim?

1 kap pirinç hazırlamak için (2 küçük porsiyon ya da 1 büyük porsiyon), 1 kap beyaz pirince bir buçuk kap su ilave edin. Bazı pirinç tipleri için 1 kap pirinç pişirildiğinde bir miktar pirincin tabana yapışması normaldir.

Pirinç Pişirici - Neden kapaktan taşma yaşandı?

Kasenin içinde gösterilen 10 kaplık limiti aşmadığınızdan emin olun. Bu seviyenin aşılması durumunda kullanım esnasında taşma olabilir.

Pirinç Pişirici - Kullanım esnasında neden buhar çıkıyor?

Kapak doğru şekilde kapatılmamış, mikrobasınç valfı doğru şekilde yerine oturtulmamış ya da conta hasar görmüş olabilir. Pişirmeyi durdurun, Pirinç Pişirme Makinesinin fişini çekin ve her şeyin doğru şekilde yerine oturduğunu kontrol edin.

Pirinç Pişirici - Pirinç neden tam pişmemiş ya da fazla pişmiş?

Kullanılan pirinç miktarına göre yetersiz ya da fazla su kullanılmış. Lütfen pişirme kılavuzuna göz atın. Homojen bir sonuç almak için pirincin kasenin yüzeyine eşit şekilde yayıldığından emin olun.

Pirinç Pişirici - Tezgahın üstüne su sızmasının sebebi nedir?

Yoğuşma toplayıcısını her kullanımdan sonra boşaltın ve yerine doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olun.

Pirinç Pişirici - Pirinç pişiricide farklı tipli pirinçler kullanabilir miyim?

Kılavuzda verilen tarif önerilerini takip edin. Farklı tip pirinçler için farklı su miktarları ve pişirme süreleri söz konusudur.

Pirinç Pişirici - Eğer malzemeli bir tarif uyguluyorsam, sebze ve kabuklu deniz ürünlerini pirince eklemeden önce pişirmeli miyim?

Sebze ve kabuklu deniz ürünlerini pirince eklemeden önce pişirmenize gerek yoktur. Buhar malzemelerin tümüyle pişmesini sağlar.

Pirinç Pişirici - Pirinç pişirdiğim sırada buhar sepetinde sebze de pişirebilir miyim?

Evet, ancak buhar sepeti sığ olduğu (buharlı pişirici kadar derin olmadığı) ve buharın yiyecekler etrafında dolaşmak için belirli bir alana ihtiyacı olduğu için sepeti fazla doldurmayın. Aynı zamanda çiğ et/balık sularının, lezzet verici olmalarına rağmen, pirincin üzerine akmasını istemiyorsanız buhar sepetinin tabanını yağ geçirmez bir pişirme kağıdıyla kaplayabilirsiniz. Sebzeler için bu işlemi yapmanız gerekmez.

Pirinç Pişirici - Pirinç neden çıkarılabilen yapışmaz yüzeyli kaseye yapışmış?

Kasede yeterince su ya da pirinç yok. Pirinci yıkayın ve 20 dakika suda bekletin.

Pirinç Pişirici - Çıkarılabilen yapışmaz yüzeyli kaseyi bulaşık makinesinde yıkayabilir miyim?

Evet, bu kaseler bulaşık makinesinde yıkanabilir. Ancak kaseyi makineye yerleştirirken iç yüzey kaplamasına zarar vermediğinizden emin olun. Bulaşık makinesinde birçok kez yıkamanın ardından tüm iç yüzeyi bir miktar yağ ile cilalamanızı tavsiye ederiz.

Pirinç Pişirici - Pişirmeden önce pirince tuz ya da baharat ekleyebilir miyim?

Evet. Lezzet katmak için suya tuz ve baharat ekleyebilirsiniz.

Pirinç Pişirici - Malzemelere karıştırarak kurutma işlemini nasıl uygulayabilirim?

"Anlık çalıştırma" (pulse) fonksiyonunu, en fazla 3 dakikalık süre boyunca her seferinde 2 adet ikinci şok için kullanın.
Blenderi durdurun ve yeniden çalıştırmadan önce 15 dakika duraklatın.

Mutfak Robotu - Sıcak malzemeler kullanabilir miyim?

Sıvılar işlenmeden önce oda sıcaklığına kadar soğutulmalıdır. Malzemenin sıcaklığı contanın bozulmasına neden olacağı için sıcak malzemeler hazneye konulmamalıdır.

Mutfak Robotu - Neler robot haznesinin sızdırmasına yol açabilir?

Hazneye sıcak sıvıların konulması contaların deforme olmasına yol açabilir; çok fazla sıvı kullanımı ve doğru yerleştirilmemiş eksen contası da sızıntı yaratabilir.

Mutfak Robotu - Mutfak robotum bulaşık makinesinde yıkanabilir mi?

Birçok mutfak robotu, hazne veya bıçaklar gibi bulaşık makinesinde yıkanabilen parçalara sahiptir ancak bu genellikle ürüne özgü bir özelliktir. Bu nedenle daha ayrıntılı bilgi için lütfen ilgili cihazın kullanım ve bakım talimatlarını okuyun. Mutfek robotunun motor gövdesi asla bulaşık makinesine konulmamalıdır.

Mutfak Robotu - Çırpıcı disk ile çift çırpıcılı mikser arasındaki performans farkları nelerdir?

Çırpıcı disk, geleneksel tip çift çırpıcılı mikserden farklı çalışır. Çırpıcı diskte karışım kabın etrafında döndürülür. Çift çırpıcılı mikserde ise hava karışıma daha hızlı bir şekilde hapsedilir ve daha hafif ve pofuduk bir hamur veya harç elde edilir.

Mutfak Robotu - Hangi aparatlar hangi hızda kullanılmalıdır?

Yüksek hızlar, sıvılaştırıcı, doğrayıcı ve rendeleme disklerinde kullanılır; ancak narenciye sıkacağı veya hamur yoğurucu gibi aparatlar daha düşük hızlarda kullanılmalıdır.

Mutfak Robotu - Pulse (anlık çalıştırma) fonksiyonu nedir?

Pulse düğmesi, kısa ve anlık maksimum güç ihtiyaçlarında kullanılabilir. Bu fonksiyon, genellikle blender kullanımında yaygındır ve kullanıcı tarafından kontrol edilir, başka bir deyişle, makinenin bu modda ne süre çalışacağını siz belirlersiniz. Özellikle malzemenin gereğinden fazla işlenmesini önlemek için iyi bir sektir. Örneğin bir işlemin sonunda meyveyi bir kek karışımına eklemek veya yumuşak meyveyi yoğurda karıştırmak (smoothie) için kullanılabilir.

Mutfak Robotu - Mutfak robotum neden çalışmıyor?

Tüm güvenlik kilitlerinin doğru şekilde kapatıldığından emin olun. Mutfak robotlarının çalışması için hazne ve kapaklar doğru bir şekilde kapatılmış olmalıdır. Bu, bıçaklar açıktayken çalışmalarını önleyen bir güvenlik özelliğidir. Hazne ve kapak doğru bir şekilde kapatıldığında, üzerlerindeki işaretler aynı hizaya gelir.

Mutfak Robotu - Hangi bıçağı kullanmalıyım?

Paslanmaz çelik bıçaklar şu amaçlar için kullanılır: karıştırma, harmanlama, püreleme, ekmek kırıntısı yapma, harçlar, pasta ve kekler. Blender aparatı sadece sıvıları pürelemek için, örn. çorbalar, meyveli sütler vs. veya yumuşak meyveleri veya pişmiş sebzeleri ve meyveleri pürelemek için kullanılır. Blender, et kıymak için veya ağır hamur ve pasta ürünleri için kullanılmamalıdır.

Mutfak Robotu - Mutfak robotu nedir?

Mutfak robotu, mutfakta gıda hazırlamak için yapmanız gereken işlemlerin olabildiğince fazlasını daha hızlı ve daha az zahmetli bir şekilde yapmayı hedefleyen bir cihazdır. Mutfak robotunun başlıca fonksiyonları doğramak, rendelemek ve karıştırmaktır. Neredeyse piyasadaki tüm mutfak robotları bir tür doğrama ve dilimleme fonksiyonuna sahiptir.

Mutfak Robotu - Mutfak robotu ile mutfak cihazı arasındaki fark nedir?

Mutfak cihazı, mutfak robotundan farklı çalışır. Karıştırma aparatları yukarıdan gelen bir kol üzerinden malzemenin içine daldırılır. Oysa mutfak robotunda karıştırma aparatları malzemenin altından çalışır. Mutfak cihazı öncelikle hamur ve kek karışımları hazırlamak için kullanılır. Mutfak robotu da bu işleri yapar ancak bu konuda mutfak cihazı kadar verimli değildir. Kek ve pasta yapmayı planlıyorsanız, bunları ne kadar sıklıkla yapacağınızı düşünmelisiniz. Bu sizin için sık yürüteceğiniz bir iş ise, mutfak cihazı sizin için daha iyi bir seçenek olabilir. Ancak mutfak robotunun mutfak cihazına göre çok daha az yer kaplayan bir cihaz olduğu da göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür.

Buharlı Pişiriciler - Buharda Puding

Uzun pişirme süreli tarifler için su haznesini pişirme esnasında yeniden doldurmanız gerekir. Su haznesini kullanım esnasında doldurmak için kapak ve buhar sepetini kaldırırken fırın eldivenleri kullanmalısınız. Su toplayıcıyı dikkatle çıkararak boşaltın, ardından da su haznesini işlem görmemiş soğuk musluk suyuyla doldurun.

Buharlı Pişiriciler - Buhar gelmiyor.

[Kontrol 1] Suyu doğru yere mi koydunuz?
Lütfen suyu ortadaki gri parçaya sahip su haznesine (ısıtıcı) koyun.

[Kontrol 2] Su haznesine yeterince su koydunuz mu?
Su haznesinde yeterince su yoksa buhar üretmeyecektir. Kısa süreliğine pişiriyor olsanız bile suyun en azından ısıtıcı üzerine çıkmasını sağlamalısınız (gri parça). Yeterince su koyduysanız bile, buhar vermeden önce bir süre beklemek gerekecektir.

[Kontrol 3] Isıtıcı (gri parça) kirli mi?
Isıtıcıda sudan kalan mineral kalıntıları varsa ısıyı doğru iletmeyebilir ve buhar oluşmayabilir. Isıtıcının rengi değişirse (kahverengi, siyah ve beyaz) veya yüzey soyulursa ısıtıcıya bakım yapılması gerekir. Lütfen kireç sökme işlemi uygulayın.

Buharlı Pişiriciler - Turbo halka (plastik halka) ısıtıcıya uymuyor (gri parça). (Bazı parçalarda bu kısım tava ile entegredir.)

Doğru çalışıyor. Turbo halka ısıtıcıyı çevreler, böylece içindeki su etkili bir biçimde ısınır. Yüzeye bitişik olmayacak şekilde tasarlanmıştır ve boşluğun arasından gelen su buhar üretmek için kullanılır. Lütfen turbo halkanın, çentik aşağı bakacak şekilde doğru yönlendirildiğinden emin olun.

Buharlı Pişiriciler - Isıtıcının yüzeyi soyuluyor.

Isıtıcının yüzeyi soyulmuyor. Muhtemelen ısıtıcının yüzeyine yapışan bir filmdir. Kireç sökme işlemi gerçekleştirin.

Buharlı Pişiriciler - Şeffaf sepetin her iki katını da kullanmam pişirme süresini etkiler mi?

Tek ya da iki katın kullanımı pişirme süresinde bir değişiklik yaratmaz. Buharın ikinci kata ulaşabileceğinden emin olmak için lütfen ilk katı çok fazla doldurmayın.

Buharlı Pişiriciler - Buharlı pişiricimde nasıl pilav yapabilirim?

Pirinç kasesine pirinç ve su koyun.
Kaseyi buhar sepetine ya da en büyük kaseye yerleştirin ve pişirmeye başlayın.

Buharlı Pişiriciler - Izgaramı nasıl doğru şekilde yerleştirebilirim?

Izgaraları her zaman üzerinde durması gereken damlama tepsileri dışında, tüm hazneler çıkarılabilen ızgaralara sahiptir.
Izgaraları çıkararak iri yiyeceklerin (bütün tavuk, enginar, ıstakoz, karnabahar, brokoli vb.) pişirilmesi için pişirme bölgesini genişletirsiniz.
Izgaraları yerine yerleştirmek için:
• Izgarayı doğru tarafta tutun (klips aşağı dönük olarak).
• Izgarayı haznenin içine yerleştirin.
• Hazneyi takmak için klips bölgesine bastırın.
Izgarayı çıkarmak için, ızgaranın üstüne bastırın.

Bira Makinesi - Fıçıdan çıkan ilk bardağın köpük dolu olması normal mi?

Evet, fıçıdan çıkan ilk bardak özellikle köpük içerir, bu atılabilir. Bununla birlikte, sonraki bardaklardaki köpük miktarı aynıysa fıçının yeterince soğuk olmama ihtimali vardır.

Bira Makinesi - Ürüne başka içecekler doldurulabilir mi?

the-sub.com (2 litrelik fıçılar için) ve beertender.com (4 ve 5 litrelik fıçılar için) adreslerinde bulunan fıçılar makinelerimizle uyumludur.

Bira Makinesi - Buzdolabı yuvasında buğulanma oluyor.

Hafif buğulanma normaldir; bu sıcaklık farkıyla bağlantılıdır.
Fıçıları değiştirirken buzdolabı yuvasını iyice kurulayın.

Bira Makinesi - Musluk takılmış bir fıçıyı buzdolabımda geçici olarak saklayabilir miyim?

EVET, musluk takılmış 4 ve 5 litrelik fıçılar, ağzı kapandıktan sonra 30 güne kadar buzdolabınızda saklanmalıdır. Musluk takılmış 2 litrelik fıçılar buzdolabında saklanmamalıdır.

Bira Makinesi - "Uyumlu BeerTender" fıçımı ne kadar süre saklayabilirim?

"Uyumlu BeerTender" fıçınızı (musluk takılmamış), fıçının kenarındaki son kullanım tarihinde belirtilen ayın sonuna kadar oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Musluğu takıldığında fıçı, 5 ile 8 derece arasında bir sıcaklıkta 30 gün saklanabilir.

Bira Makinesi - İçeceğin sıcaklığını ayarlayabilir miyim?

Hayır, yalnızca B95 modelinde 2, 4 veya 6°C şeklinde üç adet sıcaklık ayarı mevcuttur.

Bira Makinesi - Cihazımı nasıl temizleyeceğim?

Temizlemeden önce ürünü fişten çekin ve hem içini hem de dışını yumuşak bir bezle veya süngerle temizleyin.
Toplama tankını her kullanımdan sonra sıcak, sabunlu suyla temizleyin.
Ürünü suya daldırmayın.
Sert deterjanların kullanılması sisteminize zarar verebilir.

Bira Makinesi - Ürünüm fıçıyı soğuturken ses çıkarıyor, normal mi?

Bu tamamen normal.
Ürün, biranızı tamamen soğuk tutmak için sıcaklığı ayarlayacaktır.
Bu işlemde ses çıkarır.

Bira Makinesi - Fıçıları nasıl soğutabilirim?

İki şekilde yapabilirsiniz:
•Bira dağıtıcısında (fıçı ve dağıtıcı 20 °C oda sıcaklığındaysa 4 veya 5 litrelik bir fıçının 4 °C'ye soğutulması 15 saat ve 2 litrelik bir fıçının 2°C'ye soğutulması 10 saat alır)
• veya buzdolabında (buzdolabının soğutma kapasitesine ve fıçı boyutuna bağlı olarak 8 ile 12 saat arasında).

Su Köpürtücü - Cihaz başlamazsa ne olur?

Kap çok sıcak olabilir.
Soğumaya bırakın ve istenilen tarifi yeniden yapmayı deneyin.
Karıştırıcı da tıkanmış olabilir : çıkarın, temizleyin ve yeniden yerine takın.

Su Köpürtücü - Süt cezvemi çorba ve sos, vs. gibi diğer tarifler için de kullanabilir miyim?

Hayır, bu cihaz süt baslı tariflere özeldir (cappuccino, café latte, sıcak süt). Yanlık kullanım garantiyi geçersiz kılar.

Su Köpürtücü - Süt taşarsa?

Süt miktarının istenilen tarif için uygun olup olmadığını kontrol edin;
• 1. kategori : cappuccino
• 2. kategori : café latte
• 3. kategori : sıcak süt

Su Köpürtücü - Sütüm köpürmüyorsa?

Pervanenin karıştırmak için doğru konumlandırıldığından ve tıkalı olmadığından emin olun.
• Yanlış konumlandırıldıysa yerine geri getirin.
• Tıkanmışsa temizleyin
ve sorun hala devam ederse Yetkili Servis Merkezini ziyaret edin.

Narenciye Sıkacağı - Narenciye sıkacağımı ilk kez kullanmadan önce ne yapmalıyım?

İlk kullanımdan önce çıkarılabilir parçaları yıkamanızı tavsiye ederiz.

Yemek Hazırlama - Kapak nasıl iyi temizlenir?

Hijyenik olması için, her kullanımdan sonra kapağı, kızak oluğunu ve oluğu çıkarıp her parçayı iyice temizlemeniz önerilir.

Yemek Hazırlama - Çırpma telinin temizlenmesi zor, bir püf noktası var mı?

Temizliği kolaylaştırmak için (ön temizlik), leğeni boşalttıktan sonra çırpma telini kasenin içine koyun, 0,7 litre (24 ons) su ve birkaç damla bulaşık deterjanı dökün, kapağı buhar düzenleme tıpası ile kapatın ve cihazı şu şekilde programlayın: Hız 7/100°C (212°F)/3 dk.
“Start” (Başlat) düğmesine basın.
Cihaz sıcak tutma moduna geçtiğinde (bip sesi), kapatın ve temizlik işlemini lavaboda tamamlayın.
(Bu 4 aksesuar için geçerlidir).

Yemek Hazırlama - Cihazım mutfakta aşırı buhar çıkarıyor, ne yapabilirim?

Cihazı hava girişine (ocak davlumbazına ya da aspiratöre) mümkün olduğu kadar yakın koymayı deneyin.
DİKKAT: Bir ısı kaynağının üzerine koymayın.

Yemek Hazırlama - Pişirme programı (sos, ağır ateşte pişirme ya da tatlı) tamamlandı ama motor hala çalışıyor, bu normal midir?

Evet, bazı programlar karışımı sıcak tutma aşamasıyla devam ederler (amaç: malzemeyi korumak, kabuk tutmasını ya da tankın dibine yapışmasını önlemek).

Yemek Hazırlama - Yumurta akım yeterince koyu kıvamda değil.

Cuisine Companion ile yumurta akı çırpmak için, kapağı tıpasız ve çırpma teli aparatıyla kullanmalısınız.
Ayrıca, kasenin katı veya sıvı yağ kalıntısı olmayacak şekilde tamamen temiz olması da önemlidir.
DİKKAT: 7. hız düzeyini aşmayın.

Yemek Hazırlama - Parçacıklı çorba yapabilir miyim?

Buhar sepetini kullanabilirsiniz.
Keskin bıçağı kabın içine koyun, tarife göre malzemeleri ekleyin (havuç, patates, soğan vb.), sepeti yerleştirin, dipteki sebzelerin çok sıkışmadığından emin olun, parçacıklı tutmak istediğiniz malzemeleri (pastırma, sosis, bezelye vb.) ekleyin, azami düzeyi aşmadan hepsini kapatın.

Yemek Hazırlama - Sorbe yaptım ama çok yumuşak oldu, tavsiyeniz var mı?

Sorbeyi yapmadan önce tankı soğutabilirsiniz, bunun için yoğurma/öğütme bıçağı ile 10 tane buz küpünü "pulse" (darbeli) modda parçalayın, kabı boşaltın, iyice silin ve hemen sorbeyi yapın.

Yemek Hazırlama - Buhar sepeti için püf noktası:

Buharda pişirme programında omlet, kaygana, balık, beyaz et vb. yemekler yapmak için sepetin alt ve iç duvarlarını fırın kağıdı ile kaplayabilirsiniz.

Yemek Hazırlama - Robotun malzemeyi işlemesi neden bu kadar zaman alıyor?

Ekstra ince koni kullanarak çok sert malzeme, örn. parmesan peyniri işlenmesi durumunda bu normaldir.

Yemek Hazırlama - Manuel pişirme düğmesine basmadığım halde cihaz manuel modda pişirmeye başladı. Neden?
• Izgara plakaları plaka kancalarına düzgün yerleştirilmediğinde sensörler gıdayı doğru tespit edemezler.
Sorunu gidermek için cihazı kapatın ve soğumasını bekleyin. Ardından pişirme plakasını doğru şekilde yerleştirin.
• Pişirmeye ön ısıtma tamamlanmadan önce mi başladınız?
Sorunu gidermek için: programı kapatın, yiyecekleri kaldırın, cihazı tümüyle kapatın.
Cihazı yeniden çalıştırın, bir program seçerek onaylayın ve yiyecekleri yerleştirmeden önce ön ısıtmanın tamamlanmasını bekleyin.
• Ön ısıtma yapmadan plakalar arasında yiyecek pişirmeye mi başladınız?
Sorunu gidermek için: programı kapatın, yiyecekleri kaldırın, cihazı tümüyle kapatın.
Cihazı yeniden çalıştırın, bir program seçerek onaylayın ve yiyecekleri yerleştirmeden önce ön ısıtmanın tamamlanmasını bekleyin.
• Eğer bu önerilere rağmen sorun devam ederse cihazının tamir edilmesi gerekiyor olabilir.
Yemek Hazırlama - Pişirme işlemi esnasında cihaz durdu. Neden?

Eğer cihazı 2 pişirme evresi arasında açık bırakırsanız güvenlik moduna geçecek ve yeniden başlatılması gerekecektir.
En iyi sonuçlar için cihazı iki pişirme evresi arasında 1 dakikadan uzun süre açık bırakmayın. Yeniden başlatmak için cihazı fişten çekerek 2-3 dakika bekleyin. Ardından pişirmeye en baştan başlayın.

Yemek Hazırlama - OK göstergesi yiyecekleri yerleştirmeme ve ızgarayı kapatmama rağmen halen yanıyor. Neden?
Eğer yerleştirdiğiniz yiyecek 4mm’den daha inceyse (örneğin şarküteri dilimleri) çok ince olduğu için cihaz tarafından algılanamayabilir.
Bu durum bir sorun teşkil etmez. Pişirmeye başlama onayı vermeniz için OK düğmesine basmanız yeterlidir.
Yemek Hazırlama - Mor ikaz ışığı yiyecekleri yerleştirmeme ve ızgarayı kapatmama rağmen halen yanıyor. Neden?

Cihaz yiyecekler ızgara plakalarına yerleştirilirken tamamen açılmamış.
Çözümler: Cihazın yeni bir pişirme döngüsüne başladığını tespit edebilmesi için cihaz her döngüden önce tümüyle açılmalıdır. Aksi takdirde pişirme döngüsü başlamayacaktır. Izgarayı tümüyle açın, ardından kapatarak OK düğmesine basın.

Yemek Hazırlama - Manuel modda pişirirken donmuş gıda ayarlarını kullanabilir miyim?

Hayır, pişirme sensörleri manuel modda aktif olmadıkları için bu ayarları kullanamazsınız.

Yemek Hazırlama - Izgaramda ikinci bir parti pişirmeye başlamadan önce cihazı kapatmalı ve soğumasını beklemeli miyim?

Hayır. İlk partiyi tamamladığınızda cihazı sonuna kadar açarak pişen gıdaları alın. Ardından ızgaranın kapağını kapatın ve OK düğmesine basın. Cihazı kapatmanız gerekli değildir. Gösterge ışığı yeniden yandığında istediğiniz modu seçin. Ön ısıtma safhası plakalar halen sıcak olduğu için çok daha kısa sürecektir. Optigrill ikaz sesi verdiğinde ızgarayı yeniden açın ve ikinci partiyi yerleştirerek normal şekilde devam edin.

Yemek Hazırlama - Renk göstergesi kesintisiz beyaz ışık veriyor. Bu ne anlama gelir?

Bu durum manuel modu kullandığınızı gösterir. Pişirdiğiniz gıdayı tüm pişirme süreci boyunca sizin kontrol etmeniz gerekir. Eğer belirli bir pişirme modu başlatmak isterseniz diğer modlar arasından seçim yapın ve başlatmak için OK düğmesine basın.