{ "type": "gtmStart" }

Markalar

Tefal

Tefal, dünyada yapışmaz tava tencere sektörünün kurucusudur. 1968 yılında SEB şirketi tarafından satın alınmıştır. Fransa merkezli Tefal, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 120 ülkede faaliyet göstermektedir.

Tefal, 1954'te yapışmaz tavayı icat ederek yapışmaz tava tencere sektörünün kurucusu oldu. Bu buluş tüm dünyadaki aşçıların hayatını kolaylaştırdı. Bu buluşla birlikte Tefal yenilikçilik yolculuğuna başladı.

Yıllar geçtikçe, büyüme ve devralmalar sonucunda Tefal yapışmaz tencere ve tavalar, düdüklü tencereler, elektrikli pişiriciler, yiyecek içecek hazırlama cihazları, ütüler ve tartılar konusunda dünyanın bir numaralı üreticisi haline geldi.

120 ülkede faaliyet gösteren Tefal'in misyonu, aşçılığı daha kolay ve yaratıcı hale getirecek, ütü yapmayı kolaylaştıracak ve hızlandıracak, kişisel bakım ürünleriyle daha sağlıklı ve güzel bir hayat yaşamanızı sağlayacak devrimci ürünler geliştirmektir. Tefal kendini tüketicinin ihtiyaçlarını anlamaya ve yaratıcı çözümler üretmeye adamıştır. Tefal'in geçmişi dünya çapında yankı getirmiş buluşlarla doludur.

1954: Fransız mühendis Marc Gregoire, dünyanın ilk yapışmaz kaplama tavasını icat etti.

1956: TEFAL şirketi Fransa'nın Sarcelles şehrinde kuruldu. Yılın sonuna gelindiğinde Tefal günde 100 tava üretiyor ve bunları şu sloganla satıyordu: "Tefal'in tavaları, türünün gerçekten yapışmayan tek örneği."

1961: Zengin ve ünlü bir kadın elinde Tefal tavasıyla ortaya çıktı. Amerika'dan gelen haftalık tava siparişi 7500 adede çıktı. Bundan sadece 10 gün sonra toplam aylık talep 1.000.000 adede ulaştı.

1968: Fransız SEB şirketi Tefal'i satın almayı teklif etti. Artık 62 yaşına gelmiş olan Marc Gregoire, ilk patentlerinin süresinin dolmak üzere olması nedeniyle endişeliydi ve teklifi kabul etti. Bu tarihte Tefal 49 milyon Fransız frangına ulaşan cirosuyla Fransa'nın en büyük tencere ve tava üreticisi haline gelmişti.

1974: Tefal waffle/sandviç makinesiyle ve gaz lambasıyla ürün yelpazesini genişletti.

1981: Tefal dünyada bir ilk başardı: Elektronik termostatlı ilk ütü piyasaya çıktı.

1982: Tefal İngiltere pazarına yönelik Sprintkettle adlı ilk elektrikli su ısıtıcısını piyasaya sürdü.

1987: Tefal ısınmaz plastikli çeperli ilk fritözü piyasa sürdü.

1988: Tefal, tencere ve tava dünyasında devrim yaptı: Ultra T-Plus yapışmaz kaplaması ile iki kat daha güçlü hale getirilmiş Ultrabase taban dünyaya tanıtıldı.

1990: Tefal, kireçlenmeye karşı korumalı ilk entegre ütü sistemi olan Aquagliss'i üretti.

1994: Tefal, "zamana direnen tava" Armatal'ı icat etti (aşınmaya ve çizilmeye karşı daha dayanıklı). Aynı yıl içinde, Tefal yağ haznesi sökülüp takılabilen ilk fritözü üretti.

1995: Tefal, benzersiz "Tek El" açma kapama sisteminin kullanıldığı düdüklü tenceresini satışa sundu.

1996: Tefal, parçaların kolayca iç içe geçmesini sağlayan sökülebilir saplı Eureka tencere ve tava setini piyasaya çıkardı.

1999: Tefal yemeğin tek bir cam kap içinde hazırlanmasını, pişirilmesini ve sofraya getirilmesini sağlayan ilk mutfak robotu Rondo 2500'ü yarattı.

2000: Yepyeni bir icat: Tavanın yapışmaz tabanına entegre edilmiş bir sıcaklık göstergesi olan ThermoSpot.

Tefal web sitesi: www.tefal.com.tr

Rowenta

1884 yılında Robert Weintraud tarafından 'Weintraud & Co" adıyla Almanya'da kurulmuş ve 1909 yılında "Rowenta" markasını tescil etmesiyle bu marka altında faaliyet göstermeye devam etmiştir. 1988 yılında Groupe SEB ailesine katılmıştır.


1884 yılında Almanya'da kurulan Rowenta'nın tarihi, buluşlar ve yenilikler tarafından belirlenmiştir.


Robert Weintraud adlı Alman, 'Weintraud & Co" adlı şirketi kurdu ve 1909 yılında 'Rowenta' markasını tescil ettirdi. Bu dönemde, marka, bugünkü ürünleriyle çok az ortak noktası olan ürünler satıyordu (yazı takımları, sigara aksesuarları, tuvalet malzemeleri). İşte, şirketin tarihinden bir kaç ilgi çekici olay...


1920'ler boyunca Rowenta ilk elektrikli ev aletleri serisini çıkardı. Bu seride bir ütü, bir tost makinesi, bir kahve makinesi ve bir su ısıtıcısı vardı.


1965 yılında Rowenta, her şeyden önce, ürettiği bir çakmak ile New York'taki Modern Sanatlar Müzesi (Museum of Modern Art) tarafından verilen ödüle layık görüldü.


Rowenta, dünyada özellikle sürekli olarak geliştirdiği ütü üretimiyle zihinlere kazınmıştır. Örneğin Rowenta, 1949 yılında ilk termostatlı ütüsünü üretti ve 1957 yılında ise ilk buharlı ütüsünü...


1974 yılında Rowenta ilk elektrikli süpürgesini piyasaya sürdü. O tarihten itibaren de, bu ürünler markanın giderek önem kazanan parçası haline geldiler. Ve bugün de, aynı başarı öyküsü sürmektedir.


O tarihten beri sürekli olarak koyduğu hedefe erişen Rowenta için artık bu hedef şirketin varlık nedeni haline gelmiştir: Kaliteli ürünler yoluyla mükemmel sonuçları garanti etmek.


Rowenta, bugün de, uyum ve huzur veren ürünler tasarlamakta, tasarıma ve üretim kalitesine özel bir önem vermektedir.


Yeni bir yüzyılın ilk yıllarını yaşadığımız bu günlerde, Rowenta tarihten getirdiği gücünü yeni bir logo ve ünlü tasarımcılar tarafından tasarlanan, markanın ruhunu ifade eden ve bu ruhu geleceğe taşıyan yeni ürünlerle yeniden doğruladı.

Rowenta web sitesi: www.rowenta.com.tr

Moulinex

1937 yılında Fransız mucit Jean Mantelet tarafından Fransa'da kurulmuştur. 2001 yılında Groupe SEB ailesine katılmıştır.

Moulinex web sitesi: www.moulinex.co.uk

Lagostina

1901 yılında Carlo Lagostina ve oğlu Emilio Lagostina tarafından İtalya'da kurulmuştur. Paslanmaz çelik tava-tencere, çatal-bıçak ve aksesuar üretiminde uzmanlaşmıştır. 2005 yılında Groupe SEB ailesine katılmıştır.

Lagostina'ya göre yemek pişirmek İtalyan kültürüyle özdeşleşmiş bir sanattır. Zarif ve hünerli ürünlerle yemek pişirmek ve kurulan sofrada bunu paylaşmak bir mutluluktur.

1901 yılında Omegna'da kurulan Lagostina İtalya'da "hayatın" anlamı haline geldi. Romalı Colosseum'un mimari gücünden Michelangelo'nun David'inin inceliğine kadar hiçbir şey tarz açısından İtalya'da bu kadar baskın olmamıştı.

Bugün, tarifsiz yoğun duygular İtalyan tasarımında anlamlarını bulmaya devam ediyor. Bir miktar mühendislik sezgisi ve üretim hüneri ekleyin, böylece her gün kullandığınız ürünler bile performans ve sıra dışı güzelliği bir araya getiren birer hazine olup çıkar. Lagostina'ya 1901'deki başlangıcından bu yana ilham veren zengin miras budur.

1901: Endüstriyel Bir Şirketin Temelleri: Lagostina ailesinin tarihi üç yüz yıl önceye dayanır. Carlo ve oğlu Emilio, 1901 yılında Omegna'da “Lagostina” Şirketini kurdu. Lagostina Italya'daki en büyük çatal-bıçak üreticisi oldu ve iç piyasanın ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilir hale geldi.

1932 - 1956: Paslanmaz Çelik - Sezgi ve Tarz: Massimo Lagostina (Emilio'nun yeğeni) 1929 yılında şirkete katıldı. Paslanmaz çeliğin potansiyelini ilk fark eden oydu. Birçok girişimden sonra, 1933 yılında ilk paslanmaz çelik tavalar fabrikadan çıktı. Bu yeni malzeme Lagostina'nın duygularını ifade etmesine, kültürü şıklığa ve yüksek kaliteli ürünlere çevirmesine yardımcı oldu. 1934 yılında, Lagostina Casa Mia serisini başlattı. Tasarımı o kadar başarılıydı ki New York'taki Museum of Modern Art'ta (Modern Sanatlar Müzesi) hala sergilenmektedir.

1956 - 1971: Yenilik ve Tanınma - Paslanmaz Çeliğin Başarısı: Çok geçmeden, paslanmaz çeliğin başarısı dünya tarafından fark edildi. 1956 yılında Lagostina sadece paslanmaz çelikle uğraşmaya karar verdi ve yenilik açısından birçok önemli adım attı. 18/10 paslanmaz çelikten yapılan kendi düdüklü tencerelerini tanıttılar. Bu tüm sektör için sıra dışı bir yenilikti ve Lagostina markasını dünya çapında 80 ülkede ev gereçlerinde bir numara yaptı.

1971 - 2004: Çeşitlilik Yılları: 1960'ların sonunda pazar yavaş yavaş büyümeye başladı. Artan talebi karşılamak için Lagostina, üretime mutfak aletlerini dahil ederek ürün çeşitliliğini arttırmaya başladı. Sadece tasarımla sınırlı kalmadılar, aynı zamanda her anlamda kapsamlı bir araştırma geliştirdiler: estetik, kullanışlılık, pratiklik ve tabii ki, pişirme performansı. Bu, örneğin, büyük başarısı sayesinde İtalyan diline yerleşmiş olan Pastaiola modelinin geliştirilmesine yol açtı. Üç yıl sonra “Accademia” ailesinin ürünleri markanın premium serisi olarak üretildi. On yıl sonra, Five-Ply teknolojisinin gelişmesiyle, Accademia Five-Ply ürün yelpazesine eklendi ve markanın en önde gelen ürünü haline geldi. Mühendislerinin ve tasarımcılarının yaratıcılığı sayesinde Lagostina paslanmaz çelik mutfak gereçlerinde büyük bir lider olmuştur.

2005: Yeni Bir Çağ: Lagostina'nın başarısı, düdüklü tencereler, paslanmaz çelik tavalar, kızartma tavaları gibi ürünlerin ve Five-Ply Teknolojisinin ortaya çıkmasının anahtarı olarak görüldü. Yenilik, teknoloji, yaratıcılık ve şıklık ile kalitenin peşinden koşarak; Lagostina, kurucularından aldığı prensipleri sürdürmekte de başarılı olmuştur. Lagostina kurucu prensiplerini ve aile değerlerini her zaman sayılarının gitgide artacağını umduğumuz müşterilere aktarmaya devam edecektir.

Lagostina web sitesi: www.lagostina.com

Krups

1846 yılında Robert Krups tarafından Almanya'da kurulmuştur. 2001 yılında Groupe SEB ailesine katılmıştır.

Moulinex'in bir kısmının 2001 yılının sonunda Groupe SEB tarafından devralınmasıyla Moulinex ve Krups, Groupe SEB'in de katkılarıyla müşterilerinin ihtiyaçlarına çok daha verimli bir şekilde karşılık veriyor.

1846: Hikâye Kuzey Rhine-Westphalia'da, Solingen yakınlarında Wald kasabasında başlar. Şirketin sahibi Josua Kortz, yeğeni Robert Krups'la birlikte birkaç arkadaşıyla birlikte çalışıyordu. Robert Krups'un aynı ismi taşıyan oğlu Robert, bu girişimi iyi kullanarak endüstriyel bir şirket haline getirecektir.

1866: Çalışmalarını Solingen'e taşıdıktan sonra, Robert Krups (bu ismi taşıyan ikinci kişi) ve dokuz çocuğundan dördü ürünlerini Hollanda'ya ve İsviçre'ye göndererek şirketi çok kısa zamanda ismi duyulan bir şirkete dönüştürmüştür.

1900: Krups şirketi, kısa zamanda Almanya'nın önde gelen üreticilerinden biri haline gelir ve Krups makinelerinin konumu, şirketin hassasiyet ve teknik mükemmellik çabaları ile açıkça tanımlanmıştır.

1951: İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği yıkıma rağmen, Krups ailesinin üçüncü nesli (Fritz Krups ve Dr Karl Körner) sadece otuz çalışanlarıyla birlikte, şirketi yeniden ayağa kaldırmak için risk alır. Avukat Karl Körner, (Fritz Krups'un kuzeni), savaş sonrası oluşan piyasanın ihtiyaçlarını tahmin etmede çok yeteneklidir. Deneyimli bir teknisyen olan Fritz Krups, birkaç orijinal fikri iyi kullanarak başarılı ürünlere dönüştürür.

1956: Bu aile şirketi 110 yıldır ”Krups Ideal” markası altında özellikle ölçek üretimi (iğne ölçekleri ve platform kantarları) alanında kendini göstermiştir: Özel müşteriler ve perakende ticaret için en yüksek kaliteli cihazlar. 1956 yılında, Krups ilk elektrikli kahve öğütücülerini hayata geçirmiştir. Krups, müşterilerin bu yeni cihazlara olan ilgisiyle, ilk üretim yılında 1 milyon öğütücü satmıştır.

1959: Meşhur "3-Mix" mikserin yaratılması. Pratik ve dahice olan bu cihaz Almanya'yı kasıp kavurur ve modern mutfağın mükemmel bir sembolü haline gelir.

1960: Bu senede, küçük ev aletleri Alman mutfağında ilk kez görülmeye başlar. Elektrikli motorun piyasaya girişiyle Krups Almanya'nın elektrikli ev aletleri pazarında bir lider haline gelir. Şirket “son model” ürünlerin tasarımı ve üretilmesi alanında uzmanlığını sonuna kadar kullanır.

1961: Daha sonra T8 kahve makineleri olarak adlandırılacak olan ONKO kahve makinelerinin üretimi. Bu model F468 referansı ile hala Krups kataloğunda bulunmaktadır.

1964: Dünya savaşı sonrasında otuz yıl süren canlılığın tadını çıkarırken, daha önce görülmemiş bir zenginlik sürmektedir. Solingen'de (Almanya) 4 ve Limerick'te (İrlanda) 1 Krups fabrikası bulunmaktadır.

1967: Krups ilk dilimleyicisinin lansmanı ile yeni bir pazara girer.

1973: 70'lerin ve 80'lerin yeni Krups logosu turuncu ve kırmızıdır.

1983: Krups ilk espresso makinesini piyasaya sürer. Alman halkının kahveye olan tutkusu ile Krups makine serisini genişletir: buhar makineleri, elektronik olarak programlanabilen modeller ve espresso/kahve makineleri kombinasyonları.

1990: Şirkette yaklaşık 3000 çalışan vardır ve Almanya'da %40 ve ABD'de %30'luk olmak üzere 541 milyon Alman Markı değerinde cirosu vardır. Kahve makineleri ve mikserler tüm satışların büyük bölümünü teşkil eder.

1991: Nestlé ortaklığı ile ilk Krups Nespresso makineleri piyasaya sürülür (kahve tohumu kullanılan espresso sistemi).

1996: Krups 150. doğum gününü kutluyor.

2001: Krups küçük ev aletleri pazarında uluslararası lider olan Groupe SEB'e katılıyor.

2004: Krups, siyah ve paslanmaz çelikten yapılan Krups kahvaltı takımlarını piyasaya sürüyor.

2005: Performans ve duyguyu bir araya getiren yeni Krups koleksiyonu, markanın piyasadaki konumunu güçlendiriyor. Bu aşamada, Krups tasarımcı Konstantin Grcic tarafından yaratılan ürünlerin yeni bir serisini piyasaya sürüyor.

Krups web sitesi: www.krups.co.uk